Narkotyki - Żyj bezpiecznie - Policja Dolnośląska

Żyj bezpiecznie

Narkotyki

Data publikacji 16.06.2020

Poważnym problemem walki z przestępczością narkotykową jest niska świadomość społeczna skali problemu uzależnień w Polsce. Przepisy prawne w tym odpowiedzialność karna za posiadanie, rozprowadzanie i używanie narkotyków - nie jest wystarczającym środkiem walki z środowiskiem narkotykowym.

 

Osoby używające środki odurzające - zwykle młodzi ludzie, nie biorą pod uwagę skutków ich zażycia: wpływu na zdrowie psychiczne i fizyczne, patologicznych zachowań. Innym równie ważnym zagadnieniem jest sytuacja rodziców/opiekunów, w przypadku ujawnienia środków odurzających u dzieci. Edukacja szkolna ( w tym szkolenia pedagogów) - to kolejny element, który wymaga ciągłej ewaluacji.

                                            

1. WOJEWÓDZKI PROJEKT PROFILAKTYCZNY "DRUGSTOP"-   to odpowiedź na problematykę narkotykową w województwie dolnośląskim. Jest to międzynarodowy Projekt, który w swoich założeniach skierowany jest do trzech grup społecznych:

- Dzieci, młodzieży

- Rodziców/opiekunów

- Pedagogów szkolnych

 

W ramach realizacji Programu storzono mobliną bezpłatną aplikację na telefon (dostępną w sklepie sieci telefonii komórkowej) o nazwie DRUGSTOP. W aplikacji znajdują się wskazówki i porady zarówno dla osób, które mają styczność z narkotykami, jak również dla rodziców/opiekunów. Można tam znaleźć wskazówki - na co zwrócić uwagę oraz wypełnić test dotyczy zachowań zaobserwowanych u podpopiecznych.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE DLA RODZICÓW, OPIEKUNÓW ORAZ PEDAGOGÓW.

W ramach Projektu storzono Program edukacyjny skierowany do rodziców, opiekunów oraz pedagogów. Zajęcia są realizowane przez policjanta - profilaktyka, który wykorzystuje do zajęć walizkę profilaktyczną, w której znajdują się atrapy środów odurzających oraz przedmioty służące do zażywania narkotyków. Policjant w ramach takiego spotkania mówi o zagrożeniach, by uwrażliwić opiekunów/pedagogów z czym mogą mieć do czynienia. Jak rozpoznać sytuację, w której dziecko zażywa środki odurzające? Jak pomóc dziecku, które zwązało się z środowiskiem narkotykowym? Jak reagować mając podejrzenia. Jaka jest odpowiedzialność prawna? 

ZAJĘCIA EDUKACYJNE DLA MŁODZIEŻY.

W ramach Projektu powstały aktywne warsztaty edukacyjne w ramach których dzieci i młodzież dowiaduje się, jaka jest odpowiedzialność prawna, czym są środki odurzające i jaki mają wpływ na życie, są świadkami wypowiedzi młodych ludzi, którzy ulegli złym wpływom (film "Dopalacze"). W materiale dokumentalnym jest też krótka wypowiedź psychologów, którzy zajmują się problemem uzależnienia u dzieci i młodzieży. PO obejrzeniu filmu grupa aktywnie opracowuje własny Program przeciwdziałania zażywania środków odurzających. 

DOPALACZE KRADNĄ ŻYCIE to nazwa akcji profilaktycznej, do której włączyły się osoby, instytucje, którym zależy na walce z tymi niebezpiecznymi substancjami.
Celem kampanii ma być uświadamianie młodych ludzi o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem dopalaczy. Akcja ma być skierowana także dla rodziców, nauczycieli oraz innych osób, które mają kontakt z młodzieżą.
Spot "TAKI Z CIEBIE MOCARZ" zrealizowany został przez wolontariuszy programu "Profilaktyka a Ty” w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych "Dopalacze kradną życie".
Kampania połączona jest z akcją viralową na facebook-u PaT Life’s Challenge (#PaTlifeschallenge) prowadzoną przy wsparciu programu „Razem bezpieczniej”.

PaT Life’s Challenge to akcja viralowa społeczności programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Osoby nominowane, czyli wskazane przez innych internautów nagrywają sami lub ze znajomymi około 10 sekundowy film pokazujący własną pasję, kogoś lub coś ważnego w ich życiu

Następnie wypowiadają hasło kampanii „Dopalacze kradną życie!”.

Nagrany film publikowany będzie na Facebooku na swoim profilu dodając opis #PaTlifeschallenge lub na fanpage-u PaT Life’s Challenge.

Każdy z internautów nominuje do podjęcia wyzwania od 3 do 5 kolejnych osób.

NIEZBĘDNE TELEFONY:

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównej Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl lub www.800100100.pl

112 – Numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

 

Powrót na górę strony