Pasja i hobby

Operacja Błękitny Żagiel 2021 zakończona sukcesem! Członkowie Klubu Żeglarskiego Policjantów Wodnik szczęśliwie wrócili z rejsu „Wokół Jutlandii”

Data publikacji 28.07.2021

259 godzin, 1207,2 Mil morskich, 21 portów, 2 morza, 5 wysp, 24 osoby w trzech załogach, 2 kapitanów – to raport końcowy wspaniałego rejsu, z którego wrócili członkowie Klubu Żeglarskiego Policjantów Wodnik przy NSZZP Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. To już piąta edycja Operacji Błękitny Żagiel, która w tym roku odbyła się między 5 czerwca a 3 lipca. Chlubą tej wyprawy stał się przelot pomiędzy Thyborøn (miastem w Danii), a Helgoland (wyspą na Morzu Północnym, należącą do Niemiec), liczący 180 Mil morskich w 34 godziny.

Klub Żeglarski Policjantów Wodnik istnieje od 1975 roku, jest to organizacja zrzeszająca funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji, a także społeczność spoza formacji, których pasją jest żeglarstwo i sporty wodne. Klub w ramach swoich działań organizuje rejsy morskie i śródlądowe, szkolenia, seminaria i eventy żeglarskie oraz jest gospodarzem corocznych Mistrzostw Polski Policjantów w Żeglarstwie w klasie Omega o puchar KGP.

5 czerwca 2021 roku w Szczecinie rozpoczęła się kolejna już - piąta edycja Operacji Błękitny Żagiel, policyjnego rejsu morskiego organizowanego przez członków klubu i dolnośląskiej IPA. Śladem ubiegłych lat, głównym akwenem żeglugi było Morze Bałtyckie, ale tym razem również Morze Północne, a trasę rejsu podzielono na trzy etapy. Wymiana załóg nastąpiła w Skagen i Cuxhaven.

Trasa Operacji wyglądała następująco: Szczecin – Świnoujście – Kopenhaga – Helsingør – Anholt - Østerby (Læsø) – Skagen -Vesterø (Læsø) – Udbyhøj – Anholt – Aalborg - Stenøre (Fur) - Nykøbing (Mors) – Lemvig –Thyborøn – Helgoland – Cuxhaven – Orth – Klintholm – Stralsund – Świnoujście –Trzebież – Szczecin.

Relacja uczestników Operacji okraszona jest wspaniałymi słowami opisującymi miejsca i krajobrazy, poznanych w różnych portach ludzi. Jedna z uczestniczek podsumowała tę przygodę słowami: rejs „był dla mnie niesamowitym doświadczeniem, które buduje, rozwija, wzbogaca, pcha naprzód, skłania do podejmowanie odważnych decyzji.” Miejsca, które zachwyciły tych ludzi najbardziej to Helgoland – niemiecka wyspa na Morzu Północnym. Dopływając do tej wyspy można poczuć się jak odkrywca nowego lądu. Można się tam poczuć jak fotoreporter National Geographic. Główna wyspa, a w zasadzie jej klify, zamieszkała jest przez niezwykłą kolonię lęgową głuptaków zwyczajnych, które nic sobie nie robią z bliskiej obecności człowieka. Ich widok i odgłosy, które wydają, spotęgowane przez ich niezliczoną ilość, to niesamowicie ekscytujące przeżycie. Druga mniejsza równie urocza wyspa, o odmiennym jednak charakterze, to przede wszytki wydmy, na których bez trudu można spotkać leniwie wylegujące się foki.

Kolejną piękną wyspą była duńska Anholt położona na Bałtyku. Dwie załogi Operacji Błękitny Żagiel miały okazję do niej dopłynąć. Można być w tym samym miejscu nawet kilka razy i nadal być nienasyconym tymi widokami i niepowtarzalnymi okolicznościami przyrody. Na tej wyspie można odkryć, że Bałtyk jest czysty i błękitny. W tym miejscu można mieć wątpliwości, czy na pewno to jest to samo morze, do którego widoku przywykliśmy z perspektywy naszego polskiego wybrzeża.

Zapierające dech w piersiach fotografie przywiezione z wyprawy dowodzą, że było warto. Naszym kolegom gratulujemy wytrwałości w dążeniu do spełniania marzeń związanych z realizacją pasji.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: Hanna Sikacz z Klubu Żeglarskiego Policjantów Wodnik

Powrót na górę strony