Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tymczasowy areszt wobec 18-latka, który znęcał się nad swoimi rodzicami. Na swoim koncie sprawca przemocy miał również inne przestępcze czyny

Data publikacji 21.09.2023

18-letniemu mieszkańcowi powiatu strzelińskiemu przedstawiono zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego nad swoimi rodzicami. W trakcie zatrzymania policjanci ujawnili przy mężczyźnie środki psychoaktywne w postaci amfetaminy. Jak ustalono podczas licznych awantur domowych sprawca przemocy wyzywał rodziców, obrażał, krytykował, niepokoił, uderzał po całym ciele, kopał oraz dusił, a w dniu zdarzenia groził rodzicom pozbawieniem życia przy użyciu noża kuchennego. Jednak to nie wszystkie zarzuty, które usłyszał krewki mężczyzna. Wobec 18-latka sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego strzelińskiej jednostki zostali zadysponowani do przeprowadzenia interwencji domowej zgłoszonej na terenie gm. Wiązów. Z treści otrzymanego zgłoszenia wynikało, że syn osoby zgłaszającej wszczął awanturę w miejscu zamieszkania, w trakcie której przy użyciu niebezpiecznego narzędzia groził pozbawieniem życia. W toku wykonywanych czynności w jednym z pomieszczeń policjanci zastali agresywnego 18-latka. Sposób jego wysławiania się oraz zachowanie wskazywało na fakt, że w chwili zdarzenia mógł znajdować się pod wpływem działania środków psychoaktywnych. Przypuszczenia policjantów potwierdziły się gdyż przy 18-latku ujawnili woreczek strunowy wraz z zawartością białego proszku. Wstępne badanie wykazało, że ujawniona substancja to nic innego jak amfetamina. Na tej podstawie agresywny i mocno pobudzony 18-latek został zatrzymany i doprowadzony na teren jednostki celem wykonania czynności procesowych.

Zebrany skrupulatnie przez śledczych materiał dowodowy potwierdził stosowanie wobec rodziców przez 18-latka przemocy fizycznej i psychicznej. Z akt śledztwa wynika, że mężczyzna od blisko 1 roku niejednokrotnie znajdując się pod wpływem środków psychoaktywnych i alkoholu wszczynał awantury, podczas których wyzywał rodziców słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, obrażał, krytykował, niepokoił, uderzał po całym ciele, kopał oraz dusił. Zdarzało się że sprawca przemocy niszczył mienie znajdujące się na wyposażeniu mieszkania oraz groził spaleniem samochodu i wspólnie zajmowanego domu. Jak ustalono w dniu zdarzenia 18-latek groził rodzicom pozbawieniem życia przy użyciu niebezpiecznego narzędzia w postaci noża kuchennego.

Jednak to nie wszystkie zarzuty, które usłyszał krewki 18-latek, gdyż w toku prowadzonego dochodzenia ustalono, że w dniu 25 lipca br., na terenie gm. Wiązów na drodze publicznej kierował samochodem osobowym znajdując się w stanie nietrzeźwości.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy sąd wobec 18-latka zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Pamiętajmy! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Bicie, popychanie, ubliżanie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych. Przemoc domowa z reguły nie jest incydentem jednorazowym, jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych i stanowczych działań - przemoc może się powtórzy. Powiadom, jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda - nie czekaj, aż wydarzy się tragedia!

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Strzelinie
asp. Łukasz Porębski
tel. 603 765 940

Powrót na górę strony