Ta strona używa plików cookie!
close

Znakowanie rowerów

Data dodania: 2 października 2015 r.

Od wielu lat dolnośląska policja prowadzi w poszczególnych miastach działania prewencyjne poświęcone znakowaniu rowerów. Przykładem może być program prewencyjny Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu pn. „TWÓJ ROWER - TWOJA WŁASNOŚĆ". Polega on na znakowaniu rowerów i rejestrowaniu ich w policyjnej bazie. Dzięki temu rower staje się mniej atrakcyjny dla potencjalnego złodzieja, a w przypadku kradzieży i odnalezienia jednośladu, łatwiej można odnaleźć jego właściciela. Udział w programie jest zupełnie bezpłatny. Wystarczy spełnić tylko kilka wymogów. Rower powinien być odpowiednio wyposażony:

  • z przodu w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;

  • z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające;

  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;

  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Aby przystąpić do programu należy wypełnić formularz - Zgłoszenie przystąpienia do policyjnego programu „Twój Rower - Twoja Własność". Formularz zgłoszeniowy otrzymamy w każdym komisariacie na terenie Wrocławia i powiatu wrocławskiego. Dyżurny komisariatu przekaże nam informacje i skontaktuje z policjantem odpowiedzialnym za znakowanie rowerów. Niektóre komisariaty mają stałe godziny i dni, w których można przyjść oznakować rower. W innych obowiązuje wcześniejsze telefoniczne umówienie się na termin. 

 

W formularzu należy wypełnić następujące rubryki: imię i nazwisko, adres zamieszkania, rodzaj i numer dokumentu tożsamości, markę oraz numer roweru.

Na każdy rower przyklejany jest numer identyfikacyjny, który trafia do bazy policyjnej.

Każdy właściciel otrzymuje dokument potwierdzający tożsamość roweru oraz jego dane.

Rower można oznakować w każdym komisariacie Policji we Wrocławiu i powiatu wrocławskiego.