Ta strona używa plików cookie!
close

Wspólne ćwiczenia przewodników psów służbowych policji dolnośląskiej okazją do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci

Data dodania: 23 października 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Jawor

Policyjni przewodnicy psów służbowych z 7 jednostek garnizonu dolnośląskiego uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Jaworze. Na „Siedmickiej Polanie” funkcjonariusze wraz ze swoimi podopiecznymi ćwiczyli elementy współpracy policjanta z psem służbowym. W zajęciach uczestniczyły czworonogi posiadające różne umiejętności i specjalizacje. Były wśród nich psy patrolowe, patrolowo-tropiące oraz do wyszukiwania narkotyków. Szkolenie to było również okazją do spotkania się z dziećmi i przeprowadzenia zajęć edukacyjnych.

Choć nie mają mundurów, nie noszą broni ani środków przymusu bezpośredniego to wspaniale sprawdzają się w walce z przestępcami. Psy policyjne, bo o nich mowa, na co dzień wspierają policjantów podczas ciężkiej pracy na rzecz bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. Czworonogi posiadają niezwykłe umiejętności. Pomimo coraz bardziej rozwiniętych technologii i coraz większej ilości urządzeń technicznych, elektronicznych nic nie jest w stanie zastąpić nosa psa i jego umiejętności węchu.

Aby czworonożni funkcjonariusze byli ciągle przygotowani do działania, potrzebne są systematyczne szkolenia. Ćwiczenia pozwalają, bowiem na nabywanie nowych umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach, mogących wystąpić podczas służby, wymianę doświadczeń i podnoszenie kwalifikacji.

Dlatego też Komenda Powiatowa Policji w Jaworze zorganizowała zajęcia z doskonalenia zawodowego dla przewodników psów służbowych i ich podopiecznych reprezentujących 7 jednostek garnizonu dolnośląskiego. Na „Siedmickiej Polanie” wspólnie z gospodarzami, czyli jaworskimi policjantami ćwiczyli m.in. funkcjonariusze z Komend Miejskich Policji w Jeleniej Górze i Wałbrzychu oraz Komend Powiatowych Policji w Dzierżoniowie, Kamiennej Górze, Kłodzku i Zgorzelcu. W szkoleniu wzięły udział czworonogi o różnej specjalizacji to jest: patrolowe, patrolowo-tropiące oraz służące do wyszukiwania zapachu narkotyków. Ćwiczono z nimi stałe elementy doskonalenia umiejętności jak posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód oraz, w zależności od kategorii psa, umiejętność odnajdywania śladów ludzkich czy też zapachu środków odurzających. Ważną częścią szkolenia była również obrona przewodnika oraz zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznego przestępcy.

Policjanci biorący udział w tych ćwiczeniach skorzystali również z okazji i przeprowadzili zajęcia edukacyjne oraz pokaz wyszkolenia psów dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworze. Dzieci przebywające na „ Siedmickiej Polanie” mogły, więc dowiedzieć się „Czy psy muszą gryźć” i jak postępować w kontaktach z czworonogami.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Źródło: KPP w Jaworze
kom. Kordian Mazuryk
tel. 603-039-942

 

Galeria

Powiązane wiadomości