Ta strona używa plików cookie!
close

Wrocławscy seniorzy na policyjnych zajęciach – uczyli się samoobrony i jak nie dać się oszukać

Data dodania: 30 kwietnia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Odbyły się kolejne zajęcia w ramach Akademii Bezpiecznego Seniora, organizowanej przez wrocławskich policjantów. To już 14 edycja Akademii, w której osoby w wieku senioralnym poznają w teorii i praktyce zasady bezpieczeństwa. Jak nie dać się nabrać fałszywemu wnuczkowi, jak obronić się przed rabusiem lub jak udzielić poszkodowanemu skutecznej pomocy przedmedycznej – to tylko niektóre z tematów Akademii.

W dzisiejszych zajęciach udział wzięło ponad 40 osób. Chętnych było tylu, że trzeba było podzielić ich na dwie tury. Policyjny instruktor zaczął od części teoretycznej. Funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu mł. asp. Michał Kawalec radził seniorom, jak uchronić się przed ewentualnym napadem rabunkowym. Co istotne, powinniśmy w miarę szybko zauważać niebezpieczne miejsca oraz podejrzane osoby. W tym celu należy wyrobić w sobie odruch obserwacji otoczenia pod względem jego bezpieczeństwa i możliwie szybkiej reakcji na atak.

Po teorii przyszła pora na ćwiczenia praktyczne. Policyjny instruktor prezentował podstawowe techniki samoobrony, bazujące na krav madze. Uczestnicy uczyli się prawidłowej postawy, wyprowadzania ciosów i kopnięć. Po opanowaniu tych elementów seniorzy uczyli się technik oswobodzenia się z uchwytu, przydatne jeśli ktoś złapie nas za rękę lub zajdzie od tyłu. Policjant pokazywał nawet jak przydatna w samoobronie może być dla kobiety jej własna torebka.

Dzisiejsze zajęcia z samoobrony są tylko częścią całego cyklu spotkań zorganizowanych przez wrocławskich policjantów. W ramach prowadzonej 14 edycji Akademii Bezpiecznego Seniora planowane są jeszcze zajęcia w siedzibie Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, gdzie uczestnicy będą mogli bezpośrednio porozmawiać z pracującymi w jednostce funkcjonariuszami i zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa osób w wieku senioralnym, również te dotyczące prób oszustw na fałszywego wnuczka. Zakończenie edycji tegorocznej Akademii zaplanowane jest na 28 maja br. i odbędzie się podczas uroczystości w auli oratorium marianum, mieszczącej się w głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego.

Źródło: KMP Wrocław