Ta strona używa plików cookie!
close

Spotkanie z seniorami Uniwersytetu III Wieku w Lubaniu

Data dodania: 23 listopada 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Lubań

Policjanci z Lubania przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Rzecznikiem Praw Konsumenta ze Starostwa Powiatowego w Lubaniu zorganizowali spotkanie dla seniorów z Uniwersytetu III Wieku w ramach wojewódzkiego programu „Wzorowy Senior”. Celem tego przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości społecznej na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa wśród osób starszych.

Mimo wielu kampanii społecznych oraz akcji prewencyjnych ukierunkowanych na bezpieczeństwo osób starszych, seniorzy nadal padają ofiarami oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta”. Trudno w to uwierzyć, ale oddają dorobek swojego życia nieznajomym ludziom. W celu zwiększenia świadomości społecznej na temat zjawisk przestępczości wobec osób starszych policjanci z komendy powiatowej w Lubaniu wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Rzecznikiem Praw Konsumenta w Lubaniu zorganizowani spotkanie w Łużyckim Centrum Rozwoju „TRET”. Funkcjonariusze Policji przedstawili sposoby działania oszustów metodą „na wnuczka” i „na fałszywego policjanta” oraz wyjaśnili jak ustrzec się przed tego typu przestępstwami i co zrobić, gdy dojdzie już do takiego zdarzenia.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów udzielił porad na temat praw konsumenta, a także obowiązkach sprzedawcy. Wyjaśnił również czym różni się reklamacja od rękojmi, czyli jak oddać towar do sklepu oraz jak skutecznie wypowiedzieć umowę sprzedaży. Natomiast Kierownik Inspektoratu ZUS omówiła rodzaje świadczeń z których mogą skorzystać seniorzy. Na miejscu była również możliwość skorzystania z konsultacji u doradców emerytalnych.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Lubaniu
st. asp. Magdalena Juźwicka
tel. 660-402-169

 

Galeria