Ta strona używa plików cookie!
close

Ruszają wakacje – dolnośląscy policjanci rozpoczęli wzmożone działania na rzecz bezpiecznego wypoczynku

Data dodania: 22 czerwca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk Kraj

W związku z rozpoczynającymi się wakacjami dolnośląscy policjanci rozpoczęli wzmożone działania kontrolne na rzecz bezpiecznego wypoczynku. Funkcjonariusze, współpracując też z innymi służbami, będą realizować działania zarówno na drodze, jak i w miejscu wypoczynku oraz miejscu zamieszkania. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów i zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży, a także podczas letniego wypoczynku nad wodą. Nie zapominajmy też o właściwej opiece nad najmłodszymi. To m.in. właśnie dla ich bezpieczeństwa dolnośląscy policjanci prowadzą kontrole autobusów wyjeżdżających na letni wypoczynek.

Właśnie ruszył pierwszy weekend tegorocznych wakacji. Wielu z nas niecierpliwie czekało na ten moment, by wyruszyć w drogę do miejsc, w których zaplanowaliśmy wypoczynek. By bezpiecznie dojechać na miejsce i wrócić później do domu, musimy pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących na drodze oraz o bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. 

Niestety w dalszym ciągu wielu kierowców zapomina o tych zasadach. Zamiast kierować się rozsądkiem i zachowywać ostrożność na drodze, wykazują się brawurą. A to właśnie ona połączona z nadmierną prędkością, alkoholem, czy też nieprawidłowo wykonywanymi manewrami, jest niezmiennie najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, również tych tragicznych w skutkach.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo na drodze podczas wakacji dolnośląscy policjanci ruchu drogowego rozpoczęli wzmożone działania kontrolne. Funkcjonariusze pełniąc służbę w pojazdach oznakowanych i nieoznakowanych, zwracają szczególną uwagę na prędkość, stan trzeźwości kierujących, prawidłowe wykonywanie manewrów, szczególnie wyprzedzania oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Dolnośląska Policja radzi - Podróż autokarem? Pierwszy postój zrób w PUNKCIE KONTROLI AUTOBUSÓW!

Przypominamy, że jak co roku we Wrocławiu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego uruchomili stały punkt kontroli autobusów, wyjeżdżających z uczestnikami letniego wypoczynku, który działa od poniedziałku do piątku w godz. 06.00 – 09.00 przy ul. Ślężnej (parking przy Wzgórzu Andersa). W weekendy oraz poza wskazanymi godzinami, w sprawie kontroli autobusów można kontaktować się z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu pod nr tel. (71) 340-36-20 lub numerem faksu (71) 340-32-07. 

Podobne kontrole autobusów prowadzone są też przez policjantów w innych powiatach województwa dolnośląskiego:

  • Jelenia Góra -  ul. Sobieszowska (parking autobusowy). Kontakt tel. 75/752-02-40 lub 75/752-05- 81 (godz. ustalane na podstawie wcześniejszych zgłoszeń telefonicznych),
  • Legnica - ul. Domejki (przy zajezdni MPK). Kontakt tel. 76/876-18-30 lub 76/876-18-45 (godz. ustalane na podstawie wcześniejszych zgłoszeń telefonicznych),
  • Wałbrzych - ul. Ratuszowa godz. 6.30 – 8.30 (na przeciwko AQUA ZDRÓJ). Kontakt tel. 74/842-04-20 lub 74/842-04-23,
  • Świdnica - Parking Stacji Paliw Orlen ul. Esperantystów 14 (droga K-35).

W pozostałych powiatach kontrole autobusów przez funkcjonariuszy odbywają się po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z właściwą jednostką Policji. 

Każdy rodzic wysyłający dziecko na wycieczkę lub kolonie, czy też organizator takiego wyjazdu, dzięki e-usłudze "Bezpieczny autobus" może również sprawdzić, czy autokar, który będzie przewoził ich pociechy jest sprawny i dopuszczony do ruchu oraz czy posiada aktualne ubezpieczenie OC. Do skorzystania z usługi wystarczy numer rejestracyjny pojazdu i  znajomość adresu 

 

BEZPIECZNY AUTOBUS 

 

Przed wyjazdem dziecka autokarem na wakacje należy sprawdzić, kto i gdzie organizuje wyjazd i miejsce pobytu. Należy również ustalić, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje, jaki jest program pobytu oraz czy jest on zgodny z naszymi i dziecka oczekiwaniami. Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe, natomiast kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy. Przejścia w autokarze powinny być wolne, co wpływa na bezpieczeństwo i umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji.

 

Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych tj. na oznakowanych parkingach (MOP - miejsca obsługi podróżnych). W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę – około jednej godziny na posiłek. Podczas wyboru miejsca odpoczynku w czasie podróży powinniśmy pamiętać, aby unikać postojów na odosobnionych, pustych parkingach lub w przypadkowych miejscach.

Wypoczywaj bezpiecznie

 

Bezpieczny wypoczynek, to nie tylko podróż. Dolnośląscy policjanci jeszcze przed rozpoczęciem wakacji prowadzili w szkołach zajęcia z dziećmi poświęcone właśnie bezpieczeństwu podczas letnich wakacji. Funkcjonariusze nawiązali też kontakt z organizatorami zbiorowego wypoczynku. Teraz prowadząc wzmożone działania, współpracując z innymi służbami, kontrolować będą miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, w celu ujawniania ewentualnych nieprawidłowości. Policjanci będą też monitorować miejsca związane z obsługą sprzętu wodnego oraz infrastrukturą rekreacyjno-sportową pod kątem przestrzegania przepisów i zasad dotyczących bezpieczeństwa na akwenach.

Z wypoczywającymi dziećmi i młodzieżą, policjanci w dalszym ciągu będą się spotykać i rozmawiać o tym, jak bezpiecznie spędzać wakacje. Biorąc pod uwagę fakt, że nie wszystkie dzieci wyjadą na nie, funkcjonariusze pełniąc służbę w ramach prowadzonej akcji, kontrolować będą też miejsca pozostawione bez nadzoru, a stwarzające różnego rodzaju zagrożenia, zwłaszcza zbiorniki wodne - tzw. „dzikie kąpieliska”  oraz miejsca zabaw dzieci i młodzieży.

 

asp. szt. Paweł Petrykowski 

 

 

Powiązane wiadomości