Ta strona używa plików cookie!
close

Policyjny piknik bezpieczeństwa zgromadził blisko 400 dzieci. Najmłodsi mieli okazję dowiedzieć się, jak bezpiecznie spędzić czas letniego wypoczynku

Data dodania: 2 sierpnia 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Jak się okazuje, już od najmłodszych lat można doskonale znać zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Nawet przedszkolak może wiedzieć o tym, że nie wolno wchodzić do wody, gdy nad plażą powiewa czerwona flaga, należy kąpać się pod okiem ratownika, a przed wodą trzeba mieć respekt, bo jest to żywioł dający wiele radości, ale też niebezpieczny. Na naukę tych podstawowych zasad nigdy nie jest za wcześnie, dlatego policjanci spotykają się z dziećmi już w wieku przedszkolnym. Co roku też zapraszają na pikniki bezpieczeństwa. Za nami jedno z takich wydarzeń, które odbyło się na wrocławskim kąpielisku „Morskie Oko”. Uczestniczyło w nim 400 dzieci.

Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji i Patrolowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu kolejny rok z rzędu zorganizowali imprezę dla dzieci i młodzieży, wypoczywającej na terenie miasta. Prawie 400 najmłodszych wzięło udział w grach i zabawach, które przygotowali policjanci, ratownicy wodni, a także miejscy animatorzy. Każdy z uczestników nie tylko dowiedział się o kluczowych aspektach bezpieczeństwa nad wodą, ale też miał okazję wypróbować zdobyte informacje w praktyce, np. podczas ćwiczeń w udzielaniu pierwszej pomocy.

Piknik odbył się w ramach ogólnopolskiej akcji pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz akcji miejskiej pn. „Bezpieczne wakacje we Wrocławiu”. Imprezę współorganizowało Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego oraz kilkunastu innych partnerów, m.in.: Wodna Służba Ratownicza, Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej, Dolnośląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Młodzieżowe Centrum Sportu, czy Fundacja Santander. Policjanci razem z partnerami przypominali, w jaki sposób bezpiecznie spędzić okres wakacyjnego wypoczynku.

Jedną z atrakcji była przeprowadzona przez funkcjonariuszy i ratowników lekcja dotycząca zasad pierwszej pomocy, podczas której pokazany był przebieg procesu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, omówiony został sposób zaopatrywania ran, jak również korzystanie ze sprzętu ratowniczego. Każdy mógł na specjalnym fantomie sprawdzić swoje umiejętności udzielania pomocy, zapytać ratowników o ich najciekawsze akcje ratunkowe, a także wsiąść na quada, skuter wodny lub do motorówki. Młodzi fascynaci służb mundurowych mieli możliwość, choć przez chwilę poczuć się jak stróż prawa i usiąść za kierownicą prawdziwego radiowozu, czy też wozu strażackiego.

Uczestnicy zabawy brali też udział w grze terenowej. Aby wygrać nagrodę, należało zebrać wszystkie pieczątki z poszczególnych stacji, a nie było to takie łatwe. W celu zdobycia upragnionej pieczątki, należało odpowiedzieć m.in. na pytania dotyczące czyhających nad wodą zagrożeń, opowiedzieć jak zachować się w przypadku zgubienia się w lesie, czy pokazać, jak ustrzec się przed ugryzieniem przez groźnego psa. Na niektórych stacjach czekały inne zadania, np. przeciąganie łódki (choć tym razem nie na wodzie, a po plaży), a także wyciąganie z wody manekina, oczywiście przy użyciu profesjonalnego sprzętu ratowniczego.

Bardzo dużo radości sprawił uczestnikom policyjny pies z Komisariatu Wodnego Policji. Opiekun czworonożnego funkcjonariusza pokazał, jak wygląda praca z psem służbowym, a sam owczarek dał popis umiejętności, które na co dzień wykorzystywane są podczas policyjnych działań. Każdy chętny mógł pogłaskać sympatycznego czworonoga i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Tego typu akcje są doskonałą okazją, aby porozmawiać z najmłodszymi o zagrożeniach związanych z wypoczynkiem nad wodą, w górach, a także w mieście. Dzięki przyjemnej formie pikniku i gry terenowej, wiedza uzyskana podczas imprezy, na długo pozostanie w pamięci uczestników wydarzenia.

Policja co roku apeluje o to, aby kąpać się w miejscach do tego przeznaczonych, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają wykwalifikowani ratownicy. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody tam, gdzie dno jest niepewne lub widać silne prądy. NIEDOPUSZCZALNĄ praktyką jest oczywiście kąpiel pod wpływem alkohol, ponieważ do najczęstszych przyczyn utonięć należy właśnie alkohol oraz brawura i przecenianie własnych umiejętności.

sierż. szt. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP we Wrocławiu
st. sierż. Krzysztof Marcjan


 

 

Galeria