Ta strona używa plików cookie!
close

Policjanci rozmawiali z mieszkańcami Gminy Miękinia o ich bezpieczeństwie

Data dodania: 2 listopada 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Środa Śląska

W Samorządowym Ośrodku Kultury w Miękini odbyła się debata społeczna zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Środzie Śląskiej. To kolejne spotkanie z mieszkańcami powiatu w ramach cyklu pn.: "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ".

Spotkanie z mieszkańcami, głównie członkami Uniwersytetu III Wieku, otworzył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Środzie Śląskiej podinsp. Dariusz Matuszczyk. Punktem wyjścia tegorocznego spotkania była debata społeczna zorganizowana w ubiegłym roku, podczas której mieszkańcy Gminy Miękinia zgłosili swoje uwagi i spostrzeżenia dot. konieczności podjęcia działań w obszarze bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa seniorów. Celem debaty było omówienie podjętych działań, a także kolejny raz przybliżenie mieszkańcom najczęściej występujących zagrożeń dotyczących osób starszych, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także omówienie założeń „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz aplikacji mobilnej „Moja Komenda” i "Blisko".

Debata społeczna jest jedną z form zacieśniania współpracy policji ze społecznością lokalną. Pozwala z jednej strony zdiagnozować i określić potrzeby społeczne związane z zagrożeniami bezpieczeństwa, a z drugiej umożliwia wskazanie sposobów rozwiązania zdiagnozowanych problemów zgodnie z oczekiwaniami społecznymi.

Do debaty zaproszono Powiatowego Rzecznika Konsumentów, który zwrócił uwagę słuchaczom na zagrożenia związane z zawieraniem różnego rodzaju umów poza lokalem, podczas prezentacji i pokazów, radząc jednocześnie jak uniknąć niechcianych konsekwencji finansowych.

W dalszej części omówiono zagadnienie bezpieczeństwa osób starszych w kontekście oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta” itp. Seniorzy wysłuchali więc informacji na temat sposobów działania przestępców, unikania zagrożeń oraz możliwości weryfikacji informacji przekazanych przez fałszywego wnuczka czy policjanta.

Uczestnicy debaty dowiedzieli się także o działaniach policji na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Omówione zostały najczęściej popełniane wykroczenia. Zwrócono szczególna uwagę na obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym, tak istotny w okresie jesienno-zimowym.

Jednym z paneli tematycznych było przedstawienie zebranym narzędzia komunikowania się policji ze społeczeństwem w postaci Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze wytłumaczyli zebranym zasady działania tego narzędzia informatycznego oraz zachęcali mieszkańców do korzystania z możliwości zgłaszania im wszelkich problemów za pomocą tej innowacyjnej aplikacji.

Zebranym na debacie ponownie zostały zaprezentowane sylwetki wszystkich dzielnicowych z terenu gminy Miękinia. Uczestnicy dowiedzieli się więcej o idei realizowanego programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz o aplikacji mobilnej „Moja komenda” i "Blisko".
Każdy uczestnik otrzymał opaski i kamizelki odblaskowe, ulotki zawierające informacje na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, miękińskich dzielnicowych oraz porad dla seniorów, by nie paść ofiarą oszustów.

st. asp. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Środzie Śląskiej
asp. sztab. Marta Stefanowska
tel. 693-726-093

 

Galeria