Ta strona używa plików cookie!
close

O kobietach w dolnośląskiej Policji - w dniu ich święta

Data dodania: 8 marca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Panie w dolnośląskiej Policji wykonują wiele bardzo ważnych zadań, na wszystkich szczeblach i w różnych komórkach organizacyjnych – od stanowisk wykonawczych do stanowisk kierowniczych. Pracują one w służbie prewencyjnej, ruchu drogowego, kryminalnej, dochodzeniowo - śledczej i wspierającej działalność Policji. Tak jak ich koledzy, muszą mieć silny charakter i dużą odporność na stres. Jak same jednak podkreślają, służba w Policji jest wyzwaniem, ale daje też dużą satysfakcję. Dla wielu z nich jest to powołanie.

Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, zatrzymująca groźnych przestępców, udzielająca niezbędnej pomocy ofiarom zdarzeń, to w dzisiejszych czasach widok powszechny. W każdym przypadku, czy to przy naborze do służby, czy też podczas przydzielania do konkretnych zadań służbowych, ważne są indywidualne predyspozycje, o których nie zawsze decyduje płeć.

Początkowo Panie pracowały w Policji na stanowiskach administracyjnych. Z czasem coraz więcej kobiet podejmowało pracę w służbie prewencyjnej, a obecnie można je spotkać we wszystkich pionach – kryminalnym, dochodzeniowo – śledczym, prewencji, ruchu drogowego i wspierającym działalność Policji. Dzisiaj uczestniczą m.in. w zabezpieczeniach imprez masowych, biorą udział w konwojach, pracują przy skomplikowanych śledztwach, wykonują oględziny na miejscach zdarzeń, patrolują ulice, są też przewodnikami psów służbowych. Świetnie radzą sobie na etatach dzielnicowych i jako specjaliści do spraw nieletnich oraz prewencji kryminalnej. Ich pomoc jest nieoceniona przy rozmowach na przykład z ofiarami przemocy, czy gwałtów.

O tym, czy zajmują one stanowiska wykonawcze, czy kierownicze decydują głównie kwestie charakteru, predyspozycje oraz wiedza. Są one niejednokrotnie komendantami, naczelnikami i kierownikami ogniw. Z jednej strony są stanowcze, z drugiej wrażliwe na każdą krzywdę. Cenione są za dokładność, obowiązkowość, rzetelność i zaangażowanie. Codzienną służbę doskonale godzą z rolą żony i matki. Dla wielu z Pań zawód policjanta jest spełnieniem marzeń.

Należy też wspomnieć o Paniach pracujących na etatach cywilnych. Znajdziemy je głównie na stanowiskach administracyjno – biurowych. To one m.in. dbają o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostek oraz funkcjonariuszy, zajmują się kwestiami finansowymi i kadrowymi. Choć nie widujemy ich na zewnątrz, to bez ich pracy właściwe funkcjonowanie jednostki policji i odpowiednia realizacja zadań nie byłyby możliwe.

W dolnośląskiej Policji pracuje łącznie 2472 Pań, z czego 1208 jako policjantki, a 1264  pracuje na stanowiskach cywilnych. To oznacza, że średnio co czwarta osoba pracująca lub służąca w dolnośląskiej Policji, to Pani.

W tym szczególnym dla Pań dniu wszystkim naszym koleżankom pragniemy również złożyć życzenia:

Zdrowia, uśmiechu, wszystkiego, co piękne i dobre. Niech ten dzień, i wszystkie następne, przyniosą im spełnienie marzeń, dużo radości, miłości bliskich, prawdziwych przyjaźni, optymizmu i odwagi w realizacji planów w życiu prywatnym i zawodowym.

POLICJANCI I PRACOWNICY DOLNOŚLĄSKIEJ POLICJI

 

Galeria

Powiązane wiadomości