Ta strona używa plików cookie!
close

Dzielnicowy rozdawał odblaski dzieciom i seniorom w trosce o ich bezpieczeństwo

Data dodania: 19 października 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

Dzielnicowy z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze mł. asp. Marek Sadowski w ramach działań „Dzielnicowy bliżej nas” oraz akcji „Świeć przykładem” w swoim rejonie służbowym prowadził działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i seniorów. Policjant rozdawał kamizelki, szelki i odblaski, przypominając o obowiązku noszenia tego typu elementów po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym. Funkcjonariusz zachęcał także, żeby używać ich w sytuacjach kiedy przepisy tego nie wymagają np. w okolicach nieoświetlonych dróg w obszarze zabudowanym.

Dzielnicowy z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze mł. asp. Marek Sadowski  prowadził na terenie gminy Jeżów Sudecki działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjant rozdawał kamizelki, szelki i odblaski, które zostały zakupione ze środków Urzędu Gminy w Jeżowie Sudeckim. Trafiły one do Szkoły Podstawowej w Jeżowie Sudeckim, Czernicy oraz Siedlęcinie. Ponadto we współpracy z Radami Sołeckimi i sołtysami odblaski zostaną przekazane seniorom z wyżej wymienionych miejscowości.

W ramach akcji informacyjno - edukacyjnej „Świeć przykładem” funkcjonariusz szczególną uwagę zwrócił na obowiązek, ale również konieczność noszenia przez pieszych po zmroku poza strefą zabudowaną elementów odblaskowych, kamizelek, które mogą ocalić życie. Apelował również o noszenie elementów odblaskowych również w miejscach, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg, również w obszarze zabudowanym.

Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.
Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgły, opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych.

Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Dzielnicowy na spotkaniach zwrócił uwagę na to, że odblaski dają kierowcom cenny czas na podjęcie odpowiedniej reakcji - często ratującej zdrowie i życie.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604-580-490