Ta strona używa plików cookie!
close

„POSTAW NA ODBLASK” – POLICJANCI ROZDAWALI ODBLASKI

Data dodania: 1 października 2015 r.
Miejsce zdarzenia: Kraj

Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Według policyjnych statystyk w 2014 roku na terenie woj. dolnośląskiego piesi spowodowali 189 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć poniosło 25 osób, a obrażenia ciała odniosło 171 osób. Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Na respektowanie tego obowiązku przez pieszych policjanci zwracają uwagę w codziennej służbie, natomiast 5 października br. policjanci na terenie całego województwa przeprowadzili wzmożone działania kontrolne, w trakcie których zwracali szczególną uwagę na stosowanie przez osoby piesze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

W trakcie działań, które trwały w godz. 18.00 – 21.00 funkcjonariusze ujawnili 54 przypadki niestosowania się do wspomnianego przepisu prawa. Oprócz nałożenia grzywny w drodze mandatu, w takich przypadkach policjanci wręczali również pieszym elementy odblaskowe. Podczas akcji pn. „Postaw na odblask” funkcjonariusze ujawnili też: 15 przypadków nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, 31 przypadków nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych, 6 przypadków niestosowania się do sygnalizacji świetlnej oraz 41 przypadków przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych.

Tylko w tym roku policjanci na Dolnym Śląsku ujawnili blisko 3.5 tysiąca wykroczeń związanych z niestosowaniem się przez pieszych do obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

Przypominamy, że od 31 sierpnia ubiegłego roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości do 100 złotych.

Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

 

 

Galeria

Powiązane wiadomości