Ta strona używa plików cookie!
close

Zabezpieczone ponad trzy tony tytoniu, środki odurzające oraz zatrzymane dwie osoby to rezultat pracy średzkich policjantów

Data dodania: 24 kwietnia 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Środa Śląska

Średzcy policjanci zabezpieczyli ponad trzy tony nielegalnego tytoniu. Nie dopuścili tym samym do obrotu towarem, z którego szacunkowa wartość uszczupleń z tytułu nie zapłaconej akcyzy oraz podatku VAT mogła wynieść blisko 3,5 miliona złotych na szkodę Skarbu Państwa. W związku z tą sprawą funkcjonariusze zatrzymali dwie osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Grozi im kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komendy Powiatowej w Środzie Śląskiej w wyniku realizacji sprawy operacyjnej uzyskali informację o jednym z mieszkańców powiatu średzkiego, który może posiadać w miejscu zamieszkania znaczne ilości wyrobów tytoniowych. Funkcjonariusze w wyniku przeszukania posesji 31-letniego mężczyzny ujawnili w pomieszczeniach gospodarczych kilkadziesiąt worków z krajanką tytoniową. Ponadto w jednym z pokoi zabezpieczono 77 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Podczas prowadzonych działań policjanci zabezpieczyli łącznie 3300 kilogramów tytoniu. Wartość uszczupleń z tytułu nie zapłaconej akcyzy oraz podatku VAT oszacowano na blisko 3,5 miliona złotych na szkodę Skarbu Państwa.

Ponadto funkcjonariusze na półce w pomieszczeniu kuchennym 31-latka ujawnili woreczki strunowe z zawartością suszu roślinnego oraz sproszkowaną białą substancją. Przeprowadzone testy potwierdziły, iż jest to marihuana oraz amfetamina.

31-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. W związku ze sprawą średzcy policjanci zatrzymali również innego, 32 - letniego mieszkańca powiatu średzkiego.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie obu zatrzymanym zarzutu przechowywania wyrobów akcyzowych w postaci krajanki tytoniowej oraz papierosów bez polskich znaków akcyzy, powodując uszczuplenie należności w podatku akcyzowym.

Ponadto młodszy z mężczyzn odpowie za posiadanie środków odurzających.

Przestępstwo przechowywania wyrobów akcyzowych bez polskich znaków akcyzy zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności. Taka sama kara grozi za posiadanie środków odurzających.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KPP w Środzie Śląskiej
asp. szt. Marta Stefanowska
tel. 693 - 726 - 093

 

 

Pobierz film

Galeria