Ta strona używa plików cookie!
close

Z odblaskami bezpieczniej

Data dodania: 20 kwietnia 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Środa Śląska

Średzcy policjanci mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motocyklistów podejmują różnego rodzaju działania z zakresu profilaktyki, polegające na propagowaniu wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, korzystanie z elementów odblaskowych nie tylko po zapadnięciu zmroku i poza obszarem zabudowanym. Podczas spotkań ze społecznością lokalną funkcjonariusze, oprócz informowania o obowiązujących przepisach oraz konsekwencjach ich nieprzestrzegania, przekazują zarówno dorosłym, jak też dzieciom elementy odblaskowe w postaci kamizelek, opasek, breloków. Pamiętajmy, że stosowanie tego typu „przedmiotów” może uratować życie.

Elementy odblaskowe są wykorzystywane m.in. przez dzielnicowych w ramach inicjatywy pn.: „Dzielnicowy bliżej nas”. Jako funkcjonariusze tzw. pierwszego kontaktu dzielnicowi spotykają się ze społecznością lokalną, aby wspólnie diagnozować problemy występujące na danym terenie, ustalać ich przyczyny oraz szukać skutecznych sposobów ich rozwiązywania. Jest to doskonała okazja do tego, by uświadamiać mieszkańcom, że noszenie odblasków to nie jedynie obowiązek wynikający z przepisów ruchu drogowego, ale dobry zwyczaj, który może uratować życie.

Działania realizowane przez średzkich policjantów skierowane są nie tylko do dorosłych, ale także do najmłodszych uczestników ruchu. Policjanci odwiedzają zarówno przedszkolaków, jak i uczniów klas starszych, podczas prelekcji, spotkań i pogadanek, by przypominać im, ale przede wszystkim, by przekonywać ich o skuteczności „działania” elementów odblaskowych i ich wpływie na bezpieczeństwo.

Jedną z inicjatyw, w jaką włączają się od kilku lat średzcy policjanci, jest BIKE MARATON, odbywający się na terenie gminy Miękinia. Oprócz zadań realizowanych w związku z zabezpieczeniem tej imprezy sportowej, funkcjonariusze rozmawiają z mieszkańcami o szeroko rozumianym bezpieczeństwie, w tym o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i przepisach dotyczących pieszych oraz rowerzystów. Również i przy tej okazji każdy, kto odwiedził policyjny namiot prewencyjny, otrzymał element odblaskowy.

Średzcy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę na drodze i przypominają, że noszenie elementów odblaskowych to oprócz konieczności wynikającej z obowiązujących przepisów, również kwestia bezpieczeństwa. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że pieszy jako uczestnik ruchu pozbawiony jest ochrony w postaci poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, czy kasku. W momencie zderzenia z pojazdem nie chroni go, tak jak w przypadku kierującego, nadwozie samochodu. Ochronę pieszego, zarówno dziecka, jak i dorosłego, stanowi w dużej mierze odblask. Daje on szansę kierowcy na zauważenie pieszego i podjęcie odpowiedniej reakcji.

st. asp. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Środzie Śląskiej
st. asp. Marta Stefanowska
tel. 693-726-093

 

 

Galeria