Ta strona używa plików cookie!
close

Wzmożone działania dolnośląskiej Policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych

Data dodania: 6 października 2016 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Dziś od godziny 6 rano policjanci na drogach Dolnego Śląska prowadzą kolejną już akcję ukierunkowaną na bezpieczeństwo pieszych pn. ,,Pieszy kontra pojazd’’. Głównym celem działań jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa zarówno pieszych jak i innych uczestników ruchu drogowego. Podczas akcji funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na poruszanie się pieszych po drogach oraz zachowania kierowców wobec nich. Ostatnie tego typu działania aż 400 ujawnionych wykroczeń popełnionych przez pieszych i ponad 550 wykroczeń, które popełnili kierowcy. 

Pieszy, to najsłabszy uczestnik ruchu drogowego. W starciu z kilkanaście razy cięższym i szybszym pojazdem praktycznie nie ma szans. Z analiz stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika, że znaczny wzrost wypadków drogowych z udziałem pieszych następuje w okresie lata i jesieni. Upał, oślepiające słońce lub co raz wcześniej zapadający zmierzch i nagłe niespodziewane opady deszczu wpływają niewątpliwie na ograniczenie widoczności na drogach oraz spadek percepcji kierowców i samych pieszych, którzy są szczególnie narażeni na udział w wypadkach drogowych.

Dlatego dążąc do poprawy bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego, dolnośląscy policjanci cyklicznie prowadzą wzmożone działania kontrolne pn. ,,Pieszy kontra pojazd’’. Podczas tego typu akcji policjanci reagują na wszystkie niezgodne z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego zachowania pieszych, a także kierujących pojazdami w stosunku do tej grupy uczestników ruchu.

Funkcjonariusze zwracają też szczególną uwagę na poruszanie się pieszych po odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, przechodzenie w miejscach niedozwolonych oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Policjanci dyscyplinują również kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów i swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych m.in. poprzez nie ustąpienie im pierwszeństwa. Wszystkim osobom kontrolowanym funkcjonariusze przypominają także o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku, zwracając uwagę jak ważny jest to element mający niewątpliwie realny wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu. 

Podczas ostatnich tego typu działań funkcjonariusze ujawnili aż 400 wykroczeń popełnionych przez pieszych i ponad 550 popełnionych przez kierowców. Wobec sprawców wykroczeń stosowano pouczenia, mandaty i kierowano wnioski o ukaranie do sądu. 

asp. szt. Łukasz Dutkowiak 

 

 

Powiązane wiadomości