Ta strona używa plików cookie!
close

Wypoczywajmy nad wodą z głową - pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa

Data dodania: 21 lipca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Dolnośląscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą - w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk. Kolejne ciepłe dni na pewno będą sprzyjać wypoczynkowi wspólnie z najbliższymi. Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Wchodzenie do wody po alkoholu i w miejscach gdzie jest to zabronione może być przyczyną ewentualnej tragedii.

Przed nami zmiana pogody. Wzrost temperatury powietrza i ciepłe dni na pewno sprawią, że wyjedziemy z domu by wypocząć wspólnie z rodziną, z najbliższymi nad wodą. Wykorzystując piękną pogodę będziemy korzystać z kąpieli, czy też sprzętu pływającego. Aby jednak ten wypoczynek był bezpieczny, musimy pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci w tych miejscach zależy w dużej mierze od nas samych. Dlatego dolnośląscy policjanci przypominają o zachowaniu kilku podstawowych zasad.

Pamiętajmy:

  • Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego.
  • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
  • Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby i służby.

Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla ludzi. Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, to możemy sprawić, że nasz wypoczynek nad wodą będzie przyjemny i zakończy się szczęśliwe.

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu