Ta strona używa plików cookie!
close

Wspólna akcja radia i oławskich dzielnicowych - „Bądź bezpieczny. Świeć przykładem”

Data dodania: 25 października 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Oława

Oławskie radio zorganizowało kolejny raz akcję na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, w szczególności dzieci i młodzieży. Do udziału w całym przedsięwzięciu zaproszeni zostali dzielnicowi z Komendy Powiatowej w Oławie. Funkcjonariusze poprowadzili spotkania informacyjno - edukacyjne na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w innych sytuacjach. Wszyscy uczestnicy biorący udział w tej kampanii zostali obdarowani przez organizatora odblaskami, z zaleceniem codziennego użytkowania - „Bądź bezpieczny. Świeć przykładem”.

Wspólne działania skierowane były do mieszkańców Oławy, z uwzględnieniem tych najmłodszych, którzy stanowią olbrzymią grupę niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych. Dzielnicowi chętnie włączyli się w działania rozgłośni radiowej, podczas których przypominali najmłodszym i ich opiekunom, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, w jakich miejscach przechodzić przez jezdnię i jak korzystać z sygnalizacji świetlnej. Funkcjonariusze apelowali również do dorosłych mieszkańców Oławy, aby po zmierzchu używali elementów odblaskowych, nie tylko poza terenem zabudowanym jak nakazują przepisy, ale także na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym.

Akcja ta miała na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego, już od najmłodszych lat. Wszyscy uczestnicy biorący udział w akcji zostali obdarowani przez organizatora akcji odblaskami, z zaleceniem codziennego użytkowania.

Policjanci przypominają, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w szaro - czarnych kolorach i nie posiada na sobie elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości ok. 40 metrów. Natomiast osoba piesza mająca odblaski jest już widoczna z odległości 150 metrów. Te „dodatkowe metry” pozwalają kierowcy odpowiednio wcześnie wyhamować pojazd i ominąć pieszego. Ma to szczególne znaczenie jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki pogodowe ulegają pogorszeniu.

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym, wszedł w życie z dniem 31 sierpnia 2014 r. i od tego czasu, za brak elementu odblaskowego grozi mandat karny w wysokości 100 złotych. Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Oławie
podinsp. Alicja Jędo
tel. 605-316-497

 

 

Załączniki

Brak załączników

Galeria