Ta strona używa plików cookie!
close

Wprowadzał do obiegu fałszywe stuzłotówki - został zatrzymany przez policjantów

Data dodania: 17 kwietnia 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Na nietypowy sposób płacenia za zakupy wpadł pewien mieszkaniec Wrocławia. Zamiast korzystać z prawdziwych pieniędzy, posługiwał się fałszywymi banknotami, łudząco podobnymi do tych o nominale 100 zł. Został już namierzony i zatrzymany przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Od pewnego czasu wrocławscy policjanci otrzymywali informacje o fałszywych banknotach, którymi płacono w kilku miejscach na terenie miasta. Najczęściej w barach szybkiej obsługi, czy sklepach osiedlowych, czyli miejscach, gdzie jest dużo osób a ilość dziennych transakcji liczona jest w tysiącach. Sprawca wykorzystywał nieuwagę sprzedawców, którzy z racji dużej ilości klientów, często nie zwracali szczegółowej uwagi na każdy banknot. Dzięki temu udało mu się wprowadzić do obiegu kilkanaście sztuk fałszywych stuzłotówek.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego podjęli działania operacyjne, mające na celu ustalenie sprawcy tego przestępczego procederu. Nie było to łatwe, ponieważ przestępca nie ograniczał płatności do jednego miejsca, tylko starał się korzystać z fałszywek w różnych punktach usługowych na terenie Wrocławia. Ten sposób działania miał na celu utrudnić ustalenie jego tożsamości, jednak finalnie się nie sprawdził - policjanci namierzyli i zatrzymali 35 - letniego mężczyznę, który - jak się okazało - miał już na swoim koncie wiele innych przestępstw. W chwili zatrzymania posiadał w swoim portfelu trzy podrobione stuzłotówki, takie same, jak zabezpieczone wcześniej fałszywki. Mężczyzna przyznał się do wprowadzenia do obiegu kilkunastu sztuk fałszywych banknotów. Tego samego dnia został osadzony w policyjnym areszcie.

Policjantom pionu kryminalnego z komendy miejskiej udało się zabezpieczyć już 9 fałszywych banknotów. Dalej jednak prowadzą działania ukierunkowane na odnalezienie pozostałych stuzłotówek. Materiał dowodowy w tej sprawie zostanie przekazany do sądu, który za popełniony czyn może wymierzyć karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KMP we Wrocławiu
sierż. Krzysztof Marcjan
tel. 693 – 403 – 817

Fałszywy banknot 100 zł. zabezpieczony przez policjantów