Ta strona używa plików cookie!
close

Wpadł przez nielegalny pobór prądu - dzielnicowi zatrzymali poszukiwanego do odbycia kary pozbawienia wolności

Data dodania: 1 sierpnia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Legnica

Dzielnicowi z Legnicy ujawnili w jednym z mieszkań na terenie miasta nielegalny pobór prądu. Ponadto podczas wykonywanych czynności funkcjonariusze sprawdzili przebywającego w mieszkaniu 23-latka, który okazał się być poszukiwany celem odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniej popełniony czyn. Przypominamy, że za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a także obowiązek uiszczenie opłaty za nielegalny pobór, którego wartość może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Dzielnicowi Rewiru I Komendy Miejskiej Policji w Legnicy podejrzewali, że w jednym z mieszkań na terenie dzielnicy Kartuzy dochodzi do nielegalnego poboru energii elektrycznej. Funkcjonariusze powiadomili o tym fakcie pracowników firmy energetycznej, z którymi 30 lipca br., zaplanowali działania, aby sprawdzić swoje przypuszczenia.

Okazało się, że  policyjny nos ich nie zawiódł. Mieszkańcy lokalu korzystali z prądu z pominięciem układu pomiarowego, czym dopuścili się kradzieży energii. W mieszkaniu podczas interwencji znajdowała się kobieta wraz z mężczyzną. Po sprawdzeniu przez funkcjonariuszy osób w policyjnych systemach okazało się, że 23-letni legniczanin jest poszukiwany do zakładu karnego celem odbycia kary 11 miesięcy i 23 dni pozbawienia wolności.

Oboje zostali przewiezieni do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy celem wykonania dalszych czynności. Mężczyzna po przesłuchaniu został przewieziony do zakładu karnego, gdzie odbędzie wcześniej zasądzoną karę.

Po  przeprowadzonych na miejscu oględzinach pracownicy firmy energetycznej zlikwidowali nielegalny pobór energii. Obecnie sprawą zajmują się funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Przypominamy, że kradzież prądu, zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 5 lat. Ponadto sprawca będzie musiał uregulować naliczoną przez dostawcę opłatę za nielegalny pobór prądu, która wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nielegalne „lewe” podłączenia to również zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej. To z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również innych mieszkających w sąsiedztwie.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KMP w Legnicy
mł. asp. Jagoda Ekiert
tel. 504-798-649

 

 

Galeria