Ta strona używa plików cookie!
close

Wojewódzkie Forum Dyskusyjne w sprawie przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa seniorów

Data dodania: 19 listopada 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu odbyło się Wojewódzkie Forum Dyskusyjne, zainicjowane przez dolnośląską Policji i ZUS Oddział we Wrocławiu, a poświęcone szeroko pojętemu bezpieczeństwu osób starszych. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele służb i instytucji publicznych, realizujących w przedmiotowym obszarze zadania. Podczas spotkania wypracowano zakres współpracy i pomocy między podmiotami. Wojewódzkie Forum Dyskusyjne jest wstępem do nowego współdziałania opartego na dialogu między instytucjami.

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu – insp. Dariusz Wesołowski spotkał się z dziesięcioma partnerami instytucji publicznych, by porozmawiać o bezpieczeństwie seniorów. Wojewódzkie Forum Dyskusyjne  odbyło się 16 listopada br. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
W spotkaniu, oprócz Policji, udział wzięli przedstawiciele i dyrektorzy ZUS Oddział Wrocław, ZUS Oddział Legnica, ZUS Oddział Wałbrzych, KRUS, Wrocławskiego Pogotowia Ratunkowego, MOPS, NBP, Straży Miejskiej we Wrocławiu, a także Miejski Rzecznik Konsumentów. Spotkanie zostało zainicjowane przez Wydział Prewencji KWP we Wrocławiu i ZUS Oddział we Wrocławiu.

„...Takie spotkania otwierają drzwi do prawdziwej osobowej współpracy, opartej na relacjach ludzkich, a nie dokumentacji między instytucjami...” – mówił Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu – insp. Dariusz Wesołowski. Celem głównym spotkania była dyskusja dotycząca problematyki seniorów. 

„...Fundamentem bezpieczeństwa osób starszych jest rodzina, bez niej nie można rozmawiać o spokoju i równowadze...” – komentowała Anna Józefiak - Materna, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. „...Wzmacnianie więzi rodzinnych, to dla nas największe pole do współdziałania...” Dyrektor wspomniała też o projekcie społecznym o nazwie „Koperta życia” skierowany do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych. Jego celem jest uświadomienie mieszkańców miasta o znaczeniu posiadania, w miejscu ogólnie dostępnym, szczegółowych informacji dotyczących ich stanu zdrowia. Informacji, które mogą być wykorzystane przez służby medyczne w przypadku zagrożenia  życia lub zdrowia.

Na innych problemach skupiła się Dyrektor Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów Marta Pankowska . „Pseudo usługi medyczne”, to zjawisko, na które często nabierają się osoby starsze. Darmowe badania, bezpłatne wizyty lekarskie, a potem zakup sprzętu medycznego w „atrakcyjnych”  cenach, to wabiki na które nabierają się seniorzy. „...Najważniejszy we wspólnym, skutecznym działaniu jest czas – im szybciej otrzymamy informację o nieprawidłowościach, tym większe prawdopodobieństwo zatrzymania procederu niezgodnego z zasadami moralnymi lub prawem...” – podkreślała Dyrektor Marta Pankowska.  

Swoje wystąpienie miała również koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji w oddziałach ZUS – Joanna Małolepszy, która przedstawiła możliwości współpracy między Policją a ZUS-em. „...Możemy dotrzeć do każdego seniora indywidualnie...” – informowała koordynator. Podsumowała też rezultaty współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, dzięki której w druku już znajdują się wspólne plakaty oraz ulotki informacyjne.

Wojewódzkie Forum Dyskusyjne jest wstępem do nowego współdziałania opartego na dialogu między instytucjami. Podczas spotkania wypracowano zakres współpracy i pomocy między podmiotami.  Szkolenie pracowników MOPS-u, szybkie i skuteczne przekazywanie informacji, kampania informacyjna skierowana do osób starszych, która zostanie zrealizowana z wrocławskim Oddziałem ZUS i KRUS-em – to tylko niektóre dalsze obszary działań, wskazane na spotkaniu. 

„...Dziękuję za spotkanie i chęć współpracy...” – podsumował forum Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu. „...To dzisiejsze spotkanie jest dowodem na to, że współpraca między instytucjami zmienia swój wymiar. Najważniejsze w skutecznym działaniu jest intencja, współpraca i ciężka praca...” – podkreślał naczelnik. „...Razem można więcej i lepiej, bo przecież bezpieczeństwo to nasz wspólny cel. Mam nadzieję, że to wstęp do kolejnych spotkań w ramach forum...”

asp. szt. Paweł Petrykowski
(Źródło – Wydział Prewencji KWP we Wrocławiu)

 

 

Galeria