Ta strona używa plików cookie!
close

Wiózł małym busem 13 pasażerów. Nie miał przeglądu oraz OC

Data dodania: 15 marca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Miała to być standardowa kontrola drogowa, jakie co dziennie przeprowadzają policjanci z wrocławskiej drogówki. Funkcjonariusze ujawnili jednak długą listę nieprawidłowości, z których największą było przewożenie 13 pasażerów w pojeździe przeznaczonym dla 9 osób. Auto, którym jechali pracownicy jednej z firm, było też technicznie niesprawne i nie posiadało ubezpieczenia. Ponadto okazało się, że dowód rejestracyjny został zatrzymany już wcześniej przez inny patrol. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy i sporządzili zawiadomienie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a także nałożyli karę finansową. Kierowcy bezwzględnie zakazano również kontynuowanie dalszej jazdy.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę busa. Mężczyzna podczas jazdy nie włączył obowiązkowych świateł i był słabo widoczny na drodze. Jak się wkrótce okazało, był to dopiero początek serii wykroczeń. 24-letni kierowca, obywatel Mołdawii przewoził bowiem samochodem zamiast 9, aż 13 osób. Pasażerowie byli poupychani po 5 osób, na 3-miejscowych fotelach i razem z bagażami cisnęli się w aucie. Jedne z nich, podczas otwierania drzwi wypadły na zewnątrz.

Kierowca próbował tłumaczyć, że wszyscy pracują w jednej firmie i wspólnie wracają do domu.
Stan techniczny pojazdu, którym jechało tak dużo osób, bardzo odbiegał od normy. Niesprawne oświetlenie, brak prawego lusterka, wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmiernie skorodowana karoseria - to tylko niektóre z usterek.

Po sprawdzeniu w policyjnych systemach informatycznych okazało się ponadto, że inny patrol zatrzymał już dowód rejestracyjny, tego pojazdu. Warunkiem poruszania się było naprawienie wszystkich usterek i poddanie samochodu kontroli diagnosty, którego właściciel nie wykonał.
Auto nie posiadało także obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Niestety podróż w tych warunkach, niesprawnym pojazdem, mogła zakończyć się tragicznie.
Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierowcy, sporządzili zawiadomienie do Otwartego Funduszu Gwarancyjnego oraz nałożyli karę finansową. Zakazana została mu również kontynuacja dalszej jazdy.

Funkcjonariusze przypominają, że prawo jazdy może zostać zatrzymane za pokwitowaniem, w przypadku ujawnienia przewożenia osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KMP we Wrocławiu
asp. szt. Łukasz Dutkowiak
tel. 693 – 403 – 817

 

Powiązane wiadomości