Ta strona używa plików cookie!
close

Warsztaty dla seniorów dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Data dodania: 29 listopada 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Ze względu na szereg niebezpieczeństw występujących w ruchu drogowym zagrażających pieszym, czyli osobom znajdujących się w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu, w ramach działań profilaktycznych pn. „Świeć przykładem” przeprowadzili warsztaty zatytułowane „Bezpieczny senior – Bezpieczny pieszy”.

Tym razem udział w spotkaniu z mundurowymi mieli seniorzy z dzielnicy Fabryczna oraz Psie Pole. Pośrednim celem działań było kształtowanie świadomych i kulturalnych zachowań niechronionych uczestników ruchu drogowego / NURD/, którzy respektują prawo i szanują innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci w trakcie dwudniowych spotkań poruszali między innymi aspekty dot.

  • informacji dotyczących statystyk zdarzeń drogowych z osobami z grupy NURD, a także przybliżenia działań Policji na rzecz bezpieczeństwa,
  • zasad obowiązujących w ruchu drogowym podczas poruszania się osób pieszych a także rowerzystów ze zwróceniem uwagi na niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym zachowaniem się na drodze,
  • przybliżenia wiedzy na temat występujących zagrożeń, kształtowania umiejętności ich rozpoznawania oraz wskazania sposobów ich unikania,
  • wykorzystania elementów odblaskowym podczas przemieszczania się osób z grupy NURD,
  • wpływu stanu zdrowia osób starszych na bezpieczeństwo w ruchu drogowym na podstawie upływających lat życia,
  • informacji dotyczących wskazówek przygotowania się do dłuższego wyjścia na spacer oraz potrzebnego a także zalecanego wyposażenia,
  • algorytmu postępowania podczas zgłaszania nagłego wypadku a także postępowania w miejscu zdarzenia.

W trakcie spotkań przypominano o głównych „grzechach” pieszych takich jak nieostrożne wejście przed jadący pojazd, również tych, które były spowodowane roztargnieniem poprzez używanie telefonu komórkowego czy rozmową/towarzystwem innej osoby, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, a także niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, które pomimo zróżnicowanej aury pogodowej, występującej na drogach Dolnego Śląska podczas dni jesienno–zimowych mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

Podczas warsztatów przekazano uczestnikom informacje dot. bieżącej analizy stanu bezpieczeństwa oraz podejmowanych przez Policję zdecydowanych i wielokierunkowych działań zmierzających do podniesienia poziomu bezpieczeństwa, w tym kultury wśród uczestników ruchu drogowego na styku pojazd-pieszy.

Warto w tym miejscu przy okazji przypomnieć o temacie, który tak mocno był poruszany w trakcie prowadzenia spotkań, iż z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

PAMIĘTAJMY, zatem iż bycie bardziej widocznym równa się z tym, że jesteśmy bardziej bezpieczni.

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi. Piesi w tak wyposażone elementy zwiększają szansę na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

W trakcie warsztatów funkcjonariusze rozdali wszystkim uczestnikom elementy odblaskowe w postaci opasek namawiając do używania ich nie tylko poza obszarem zabudowanym. Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie 31 sierpnia 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

nadkom. Krzysztof Zaporowski

Źródło: WRD KWP we Wrocławiu
asp. szt. Tomasz Słuszniak

 

Powiązane wiadomości