Ta strona używa plików cookie!
close

W ciągu kilku godzin policjanci zatrzymali trzech kierowców, którzy wsiedli za kierownicę z promilami

Data dodania: 18 maja 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Ząbkowice Śląskie

Policjanci z powiatu ząbkowickiego prowadzili działania pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Niestety kilku kierujących wsiadło za kierownicę mając alkohol w organizmie. Teraz będą odpowiadać za to przed sądem.

Policjanci zaraz na początku prowadzonych działań zatrzymali 49-letniego mieszkańca powiatu ząbkowickiego, który jechał autem mając w organizmie ponad promil alkoholu. Pół godziny później w Szklarach funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kolejny samochód. 50-letni kierowca tego pojazdu wsiadł za kierownicę mając ponad 2 promile alkoholu i jak się okazało - w 2017 roku już stracił prawo jazdy za to samo przestępstwo. Tym samym popełnił dwa przestępstwa za jednym razem. Ostatni z zatrzymanych, 71-letni mieszkaniec gminy Kamieniec Ząbkowicki był przekonany, że jest trzeźwy i postanowił przejechać się swoim autem. Niestety mylił się. Okazało się, że miał jeszcze 0,24 promila alkoholu w organizmie, co jest wykroczeniem. 71-latek nie mógł kontynuować jazdy, a jego samochód odebrała osoba trzeźwa.

Przypominamy:

Stan nietrzeźwości zachodzi gdy zawartość alkoholu w organizmie przekracza 0,5 promila alkoholu, albo zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. Zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi natomiast w sytuacji, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, albo w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg. W myśl art. 87 Kodeksu wykroczeń prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem. Dodatkowo, jeżeli sprawca był już karany za kierowanie w stanie nietrzeźwości i został orzeczony wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów, a nie stosuje się on do niego, wówczas sąd może zastosować karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
kom. Ilona Golec
tel. 608 – 086 – 826