Ta strona używa plików cookie!
close

Usłyszeli łącznie 12 zarzutów włamań i kradzieży z obiektów sakralnych

Data dodania: 18 września 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Kłodzko

Policjanci z Kłodzka zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o włamania do kościołów. Funkcjonariusze odzyskali już część skradzionego mienia. Zatrzymani w tej sprawie mieszkańcy powiatu kłodzkiego usłyszeli łącznie 12 zarzutów. Podejrzanym grozi teraz kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komendy Powiatowej w Kłodzku zostali powiadomieni o włamaniach do obiektów sakralnych na terenie powiatu. Sprawą niezwłocznie zajęli się funkcjonariusze z wydziału kryminalnego. Podejrzenia padły na trzech mieszkańców powiatu w wieku 29,30 i 36 lat. Jak ustalili policjanci, sprawcy pod osłoną nocy, działając najczęściej wspólnie i w porozumieniu dopuścili się 5 kradzieży z włamaniem oraz kradzieży na szkodę lokalnych parafii. Podejrzani włamali się do zakrystii Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie po uprzednim wyłamaniu drzwi dostali się do środka, skąd zabrali wzmacniacz akustyczny. Następnie w Mostowicach włamali się do pomieszczeń gospodarczych znajdujących się w rejonie Kościoła Najświętszej Marii Panny, gdzie po uprzednim wyważeniu zamka drzwi weszli do środka zabierając kosiarkę spalinową oraz kanister z paliwem na szkodę Parafii w Dusznikach Zdroju. Policjanci udowodnili podejrzanym także włamanie do Kościoła Świętego Antoniego i przyległej kaplicy, gdzie po uprzednim wyłamaniu drzwi do zakrystii, a w kaplicy po wybiciu szyby w oknie, sprawcy dostali się do wnętrza i ukradli pozłacany kielich pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku, relikwiarz Świętego Antoniego, mocowanie hostii wraz z monstrancją, skrzynkę na pieniądze oraz odkurzacz. Mężczyźni włamali się także w Jeleniowie do Kościoła Świętego Michała Archanioła. Najmłodszy z zatrzymanych mężczyzn ma również na swoim koncie kradzież miedzianej blachy z kaplicy Parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Ponadto we wrześniu br. w Polanicy Zdroju podejrzani dopuścili się  kradzieży miedzianych rynien oraz blachy na szkodę Parafii Matki Bożej Królowej Pokoju.

Funkcjonariusze część odzyskanego mienia znaleźli w miejscu zamieszkania sprawców. Szacunkowa wartość skradzionych przedmiotów to kilkanaście tysięcy złotych. Zebrane przez policjantów dowody pozwoliły na przedstawienie zatrzymanym mężczyznom zarzutów kradzieży z włamaniem oraz kradzieży, do których się przyznali. Za te przestępstwa  grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KPP w Kłodzku
podinsp. Wioletta Martuszewska
tel. 606 – 754 – 529

 

 

Galeria

Powiązane wiadomości