Ta strona używa plików cookie!
close

Udzielili pomocy 10-letniej dziewczynce pogryzionej przez psa

Data dodania: 30 kwietnia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Złotoryja

Policjant ze Złotoryi w czasie wolnym od służby wspólnie z innym mężczyzną pomogli 10-letniej dziewczynce pogryzionej przez czworonoga. Odgonili gryzące się psy i wezwali służby ratunkowe. Funkcjonariusz opatrzył 10-latce ranę powstałą na skutek ugryzienia przez czworonoga. Do czasu przyjazdu pogotowia mężczyźni zaopiekowali się wystraszoną dziewczynką. Poszkodowana 10-latka została przewieziona do pobliskiego szpitala, na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń. Właściciel agresywnego czworonoga został ustalony i odpowiedział już za nieodpowiedni nadzór nad zwierzęciem.

Do tragicznego zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych na jednej z głównych ulic Złotoryi. Funkcjonariusz jadąc samochodem, w czasie wolnym od służby, zauważył na chodniku gryzące się psy. Pośród czworonogów dostrzegł małą dziewczynkę. Natychmiast zatrzymał pojazd i wspólnie z innym kierującym pospieszyli z pomocą, który również zauważył tą niepokojącą sytuację. Szybko rozdzielili i odgonili gryzące się psy. Wtedy okazało się, że dziewczynka została pogryziona przez jednego z nich. Na miejsce wezwali służby ratunkowe. Do czasu przyjazdu patrolu policji i karetki pogotowia zaopiekowali się przestraszoną 10-latką, a funkcjonariusz zaopatrzył jej ranę.
Dziewczynka wspólnie z mamą została przewieziona do pobliskiego szpitala. Na szczęście obrażenia nie były poważne, a jej zdrowiu nic nie zagraża. Mundurowi ustalili właściciela agresywnego czworonoga, który za nieodpowiedzialny nadzór nad zwierzęciem został ukarany mandatem karnym.

W związku z powyższym wydarzeniem, złotoryjska Policja apeluje do właścicieli psów o zachowanie szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, a zwłaszcza w przypadku kontaktu małych dzieci z czworonogami. Chcąc zapobiec podobnym wydarzeniom należy pamiętać:  

  • Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za psa jest jego właściciel lub osoba, która w danym momencie opiekuje się nim. Wszyscy właściciele i opiekunowie psów, niezależnie od posiadanej czy powierzonej opiece rasy psa, obowiązani są do zachowania ostrożności. Czujność i rozwagę należy zachować niezależnie od wielkości czy rasy psa, pamiętając o tym, że nawet niewielki pies, niestanowiący większego zagrożenia dla dorosłego człowieka, może być przyczyną poważnego uszkodzenia ciała małego dziecka.
  • Dla zwiększenia bezpieczeństwa pies powinien być wyprowadzany na smyczy, a jeżeli przejawia agresję wobec ludzi czy innych zwierząt lub wynika to z przepisu prawa lokalnego, powinien mieć założony kaganiec. Spacerując z psem nie można pozostawiać go bez kontroli.  
  • Właściciel psa zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, zobowiązany jest do obowiązkowego ochronnego szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest karą grzywny.    
  • Wobec niektórych ras psów obowiązują zaostrzone przepisy prawa, np. właściciel psa rasy uznanej za agresywną, w myśl przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt musi posiadać stosowne zezwolenie wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

nadkom. Krzysztof Zaporowski

Źródło: KPP w Złotoryi
sierż. Dominika Kwakszys 

 

Powiązane wiadomości