Ta strona używa plików cookie!
close

Uderzenie dolnośląskiej Policji w przestępczość podatkową i fikcyjny obrót paliwami – zatrzymanych 35 osób podejrzanych o spowodowanie strat w wysokości ponad 150 mln złotych

Data dodania: 29 maja 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

W ostatnich dniach funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w wyniku prowadzonych działań wymierzonych w przestępczość podatkową i fikcyjny obrót paliwami, zatrzymali kolejne 4 osoby podejrzane o udział w tego typu przestępczym procederze. Zatrzymania miały związek ze sprawami prowadzonymi przez dolnośląskich policjantów, w ramach których łączną wartość uszczupleń na szkodę Skarbu Państwa oszacowano na kwotę ponad 151 milionów złotych. U jednego z zatrzymanych funkcjonariusze zabezpieczyli też blisko 1,3 kg kokainy o czarnorynkowej wartości 250 tys. złotych. Wcześniej w prowadzonych postępowaniach policjanci zatrzymali już łącznie 31 podejrzanych.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Dochodzeniowo - Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, realizując czynności w prowadzonych sprawach dotyczących wyłudzania na szeroką skalę, na szkodę Skarbu Państwa, podatku VAT i fikcyjnego obrotu paliwami, w ostatnich dniach, współpracując też z innymi jednostkami na terenie Dolnego Śląska i innych województw w kraju, zatrzymali kolejne osoby podejrzane o udział w tego typu przestępczym procederze. 

Jeden z podejrzanych został zatrzymany przez dolnośląskich policjantów na terenie Inowrocławia, przy wsparciu tamtejszych funkcjonariuszy. Jest nim 30 – letni mężczyzna podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się fikcyjnym obrotem olejem napędowym, gdzie w tej sprawie łączną wartość strat z tytułu uszczuplenia podatku VAT oszacowano na kwotę ponad 56 milionów złotych. W trakcie przeszukania mieszkania zatrzymanego ujawniono też blisko 1,3 kilograma kokainy o czarnorynkowej wartości 250 tys. złotych.

Kolejnego, 46 – letniego podejrzanego również o udział w grupie przestępczej, zajmującej się fikcyjnym obrotem olejem napędowym policjanci z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali na terenie Szczecina. W tej sprawie całość strat na szkodę Skarbu Państwa oszacowano na kwotę ponad 68 milionów złotych.

Przy kolejnym zatrzymaniu policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą dolnośląskiej komendy wojewódzkiej współpracowali z funkcjonariuszami z Krakowa. Efektem przeprowadzonych w tym przypadku działań, było zatrzymanie 49 - letniego mężczyzny podejrzanego o udział w tego typu przestępczym procederze, w efekcie którego doszło do powstania strat w wysokości ponad 19 milionów złotych.

Ostatni z podejrzanych wpadł w ręce dolnośląskich policjantów na terenie województwa świętokrzyskiego. 41 - letni mężczyzna, podejrzany jest o udział w grupie, która swoją przestępczą działalnością spowodowała uszczuplenia podatku VAT na szkodę Skarbu Państwa w wysokości ponad 8 milionów złotych. 

Zatrzymanym, w zależności od roli w przestępczym procederze, grozi teraz kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie będzie decydował sąd. Przeprowadzone przez policjantów działania i zatrzymania kolejnych podejrzanych, realizowane były ramach kontynuacji toczących się spraw, w których już wcześniej zatrzymano łącznie 31 osób.

Na bazie zgromadzonego i uzupełnianego dalej materiału dowodowego, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

asp. szt. Paweł Petrykowski