Ta strona używa plików cookie!
close

Tymczasowy areszt dla fałszywego „wnuczka” – zatrzymany przez policjantów ma na koncie, co najmniej 7 przestępstw i usiłowań

Data dodania: 19 maja 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

Kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat grozić może mężczyźnie, który metodą na, tzw. ”wnuczka” oszukał dwie mieszkanki powiatu jeleniogórskiego i wyłudził od nich kilkanaście tysięcy złotych. Policjanci ustalili, że mężczyzna co najmniej 5 razy próbował oszukać inne osoby i wyłudzić od nich gotówkę. Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają szczegółowo przyczyny i okoliczności tych zdarzeń. Niewykluczone, że zatrzymany ma na koncie więcej podobnych czynów. Oszust został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Policjanci Wydziału Kryminalnego z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wspólnie z policjantami z Kowar oraz Ziębic ustalili, a następnie zatrzymali 25-letniego mieszkańca powiatu ząbkowickiego podejrzanego o oszustwa.

Jak ustalili funkcjonariusze, podejrzany w maju br. oszukał, co najmniej dwie mieszkanki powiatu jeleniogórskiego, od których wyłudził kilkadziesiąt tysięcy złotych metodą, na tzw. „wnuczka”. Ponadto policjanci ustalili, że 25-latek co najmniej 5 razy próbował oszukać i wyłudzić pieniądze od innych mieszkańców powiatu.

9 maja br. zadzwonił do mieszkanki Szklarskiej Poręby, podał się za jej wnuka i oświadczył, że spowodował wypadek we Włoszech i potrzebuje pieniędzy na polubowne załatwienie sprawy z pokrzywdzonym. Pokrzywdzona przekazała oszustowi blisko 8 tysięcy złotych. W podobny sposób mężczyzna oszukał także mieszkankę Kowar. Zadzwonił do niej i powiadomił, że jej syn, który przebywa za granicą miał wypadek i pilnie potrzebuje kilkanaście tysięcy złotych, w celu załatwienia formalności na Policji. Oszust poprosił kobietę o jej numer telefonu komórkowego, na który zadzwonił i do czasu wydania przez nią gotówki utrzymywał z nią stały kontakt. Wszystko po to, aby wiedzieć co pokrzywdzona robi, czy przypadkiem gdzieś nie dzwoni i nie weryfikuje tych informacji lub czy kogoś nie powiadomiła o zdarzeniu.

Policjanci prowadzili w tych sprawach czynności procesowe, jak i operacyjne, które doprowadziły do ustalenia i zatrzymania 25-latka podejrzewanego o te przestępstwa. W jego mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę, w wysokości blisko 30 tysięcy złotych, którą zdobył w wyniku przestępstw.

Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy.

Niewykluczone, że zatrzymany ma na koncie więcej podobnych czynów.

Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Za oszustwa grozić mu może nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604-580-490

 

 

 

Galeria