Ta strona używa plików cookie!
close

Trwa okres wzmożonych prac polowych. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza  gdy korzystamy z maszyn i urządzeń rolniczych 

Data dodania: 18 sierpnia 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Praca w rolnictwie to bez wątpienia ciężkie i często niebezpieczne zajęcie. W gospodarstwach używa się różnego rodzaju urządzeń oraz maszyn, których stan techniczny nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Poza tym obsługiwane są one w trudnych warunkach pogodowych - w upale i pyle, przez osoby niekoniecznie odpowiednio przeszkolone do tego typu zadań. W takich sytuacjach nietrudno o wypadek. Potwierdzają to policyjne statystyki, które pokazują, że w okresie wakacji notowany jest wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych. Zachowajmy rozwagę i zdrowy rozsądek w trakcie prac polowych, aby uniknąć tragedii.

Sierpień i wrzesień to czas wzmożonych prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i zarazem okres, kiedy nader często dochodzi do wypadków podczas prac polowych. Ich przyczyną najczęściej jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w trakcie obsługi maszyn rolniczych oraz braku kontroli nad osobami znajdującymi się w zasięgu pracy urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie.
 
Chwila nieuwagi i zmęczenie w czasie wykonywania z pozoru prostych czynności niejednokrotnie może skończyć się tragicznie. Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. W wielu przypadkach kończą się one śmiercią poszkodowanych. Niestety dużą cześć ofiar stanowią dzieci.

Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodszych, którzy często pomagają przy pracach w gospodarstwie. Młodzi ludzie, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w tym zakresie, powinni wykonywać tylko drobne prace w ramach pomocy i to zawsze pod okiem osoby dorosłej. W przypadku najmłodszych pociech, które wielokrotnie bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych, obowiązkiem każdego rodzica jest permanentna kontrola, gdzie dziecko się znajduje. Pamiętajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki!
 
Apelujemy o rozwagę i szczególną ostrożność podczas wykonywania prac polowych. Pamiętajmy, że nawet chwila nieuwagi, zignorowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, zmęczenie, a zwłaszcza praca pod wpływem alkoholu może doprowadzić do tragedii. Niestety, należy ponownie zaznaczyć, że nader często ofiarami takich zdarzeń są dzieci, które pomagają swoim bliskim w wykonywaniu różnego rodzaju prac w gospodarstwie. 
Jak uchronić się przed potencjalnym zagrożeniem?
➢   nie wolno zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych,
➢   małe dzieci muszą być pod stałą opieką dorosłych, bezwzględnie należy kontrolować ich położenie, aby nie znalazły się w zasięgu pracy maszyn rolniczych,
➢   niebezpiecznych narzędzi nie należy zostawiać w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla innych,
➢   w obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogą się bawić. Obszar ten należy odgrodzić od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze,

➢   nie należy prosić dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły,
➢   przed uruchomieniem maszyny rolniczej należy wcześniej upewnić się, czy w sąsiedztwie pracującego urządzenia nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
➢   nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
➢   nie powinno się przewozić nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
➢   po spożyciu alkoholu nie należy podejmować żadnej pracy. Nie pozwólmy, by inni tak robili!
➢   dziecko nie może obsługiwać ciągników i maszyn rolniczych!
 
Pamiętajmy również o tym, że pracujące urządzenie stanowią duże zagrożenie dla samego operatora, który dla własnego bezpieczeństwa powinien odpowiednio zaplanować swoją pracę. Ważny jest dobór odpowiedniego stroju do panujących warunków, właściwe nawadnianie organizmu oraz robienie regularnych przerw, aby zmęczenie i brak koncentracji nie przyczyniły się do błędu, który w konsekwencji doprowadzi do tragedii.
 
Dołóżmy wszelkich starań, aby prace w gospodarstwie były bezpieczne dla nas i naszych najbliższych.

sierż. szt. Przemysław Ratajczyk

 

 

Powiązane wiadomości