Ta strona używa plików cookie!
close

Sztandar Twoją Wizytówką. Występować w poczcie sztandarowym to honor i wyróżnienie

Data dodania: 28 października 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Świdnica

Poczty sztandarowe stanowią piękną oprawę uroczystości patriotycznych, państwowych, lokalnych czy też szkolnych. Niezmiennie podnoszą też rangę oraz dodają powagi każdej uroczystości. Reprezentowanie szkoły, związku czy jednostki w poczcie sztandarowym to zaszczytny obowiązek. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na przeszkolenie młodzieży i osób pełniących funkcje w pocztach sztandarowych funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, władze Starostwa Powiatowego w Świdnicy wraz z Dyrekcją I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy zorganizowali szkolenie z zakresu ceremoniału sztandarowego.

Rok 2018 jest rokiem szczególnym, bowiem obchodzimy rocznicę związaną z 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości, stąd między innymi inicjatywa Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, aby przeszkolić poczty sztandarowe z ceremoniału i jednocześnie ujednolicić ceremoniał sztandarowy, a także podkreślić wyjątkową rolę uczestnictwa w poczcie.

25 października br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy zorganizowano i przeprowadzono szkolenie, którego pomysłodawcą był zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy nadkom. Adam Jacek Pilch.
„Występować w poczcie sztandarowym to wyróżnienie, to honor. Proszę  szanować sztandar i zawsze zachowywać się wobec niego z godnością, bo reprezentowanie szkoły, związku czy jednostki w poczcie sztandarowym to zaszczytny obowiązek” – mówił zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy nadkom. Adam Jacek Pilch. „Takie szkolenie w duchu przypomnienia zasad ceremoniału niech będzie dla wszystkich uczestników  mobilizacją do jeszcze większej dbałości o wszelkie szczegóły gwarantujące odpowiednią oprawę każdej uroczystości” - podkreślał Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz  
W szkoleniu wzięło udział ponad 150 osób reprezentujących organizacje, instytucje, związki oraz szkoły podstawowe i licea ogólnokształcące z powiatu świdnickiego. „By podnieść rangę uroczystości państwowych, ale i szkolnych, należy wiedzieć jak się zachowywać” – mówił prowadzący szkolenie nadkom, Robert Topolski.  

W duchu przypomnienia, że sztandar jest symbolem tradycji, wierności, honoru i męstwa funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy przedstawili zgromadzonym zasady ceremoniału. Zajęcia oprócz  teoretycznych wiadomości, obejmowały także i część praktyczną w której każdy uczestnik spotkania mógł poćwiczyć swoje umiejętności niezbędne dla osób tworzących poczet sztandarowy. Wszystkim uczestnikom został udzielony szczegółowy instruktaż, m. in. jak zachowywać się w czasie uroczystości, na co uważać i jak unikać błędów.

Celem spotkania było również ujednolicenie ceremoniału, aby w czasie uroczystości poczty mogły tworzyć harmonijny, zwarty szyk. Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali wiadomości i wskazówek, a następnie chętnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych Szkolenie spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem i z pewnością zostanie powtórzone. A  my mamy nadzieję, że dla uczestników szkolenia będzie to  mobilizacja do jeszcze większej dbałości o szczegóły gwarantujące odpowiednią oprawę każdej uroczystości.

nadkom. Krzysztof Zaporowski

Źródło: KPP w Świdnicy  
st. sierż. Magdalena Ząbek

 

Galeria

Powiązane wiadomości