Ta strona używa plików cookie!
close

Światowy Dzień Śniegu

Data dodania: 21 stycznia 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

20 stycznia 2019 roku w związku ze Światowym Dniem Śniegu policjanci pojawili się na stoku Ski Arena w Szklarskiej Porębie. W tym roku policyjne patrole narciarskie w kotlinie jeleniogórskiej rozpoczęły działania prewencyjne „Bezpieczne stoki”. Funkcjonariusze w ramach działań „Bezpieczne Ferie” edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu.

Święto Śniegu rozpoczęło cykl imprez, które odbędą się w Szklarskiej Porębie w okresie zimowym. W niedzielę jeleniogórscy policjanci prowadzili działania edukacyjno-prewencyjne dla najmłodszych w ramach działań „Bezpieczne Ferie” oraz „Bezpieczny stok”. Edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu, szczególną uwagę zwrócili na konieczność jazdy na nartach w kasku , a także najmłodszym rozdawali odblaski.

Na stoku działania prewencyjne w ramach działań „Bezpieczne Stoki” wykonywały policyjne patrole narciarskie. Wykonują one  przede wszystkim zadania prewencyjne w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Głównym ich celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy. Prędkość i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są główną przyczyną wypadków na trasach narciarskich.

Przypominamy również, że dzieci i młodzież  do 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m. in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk). Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidziane są kary dla narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Grozi za to grzywna. Zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie trasy takiej osobie.

Podsumowując działanie policyjnych patroli narciarskich w latach ubiegłych  można jednoznacznie stwierdzić, że są skuteczne. Zgłoszeń dotyczących kradzieży sprzętu oraz kradzieży z włamaniem do samochodów po ich wprowadzeniu nie było wcale lub tylko incydentalne.

st. asp. Monika Kaleta

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 – 580 – 490

 

Galeria