Ta strona używa plików cookie!
close

Strefowe ćwiczenia przewodników psów służbowych policji dolnośląskiej na „Siedmickiej Polanie”

Data dodania: 11 listopada 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Jawor

Przewodnicy psów służbowych Policji z 6 jednostek garnizonu dolnośląskiego uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Jaworze. Na „Siedmickiej Polanie” funkcjonariusze wraz ze swoimi podopiecznymi ćwiczyli między innymi elementy współpracy policjanta z psem służbowym. W zajęciach uczestniczyły służbowe czworonogi o specjalizacji patrolowej i patrolowo - tropiącej.

Choć nie mają mundurów i nie noszą broni ani środków przymusu bezpośredniego, to wspaniale sprawdzają się w walce z przestępcami. Psy policyjne, bo o nich mowa, na co dzień wspierają policjantów podczas ciężkiej pracy na rzecz bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. Czworonogi posiadają niezwykłe umiejętności. Pomimo coraz bardziej rozwiniętych technologii i coraz większej ilości urządzeń technicznych i elektronicznych nic nie jest w stanie zastąpić nosa psa i jego umiejętności węchu.

Aby czworonożni funkcjonariusze byli ciągle przygotowani do działania, potrzebne są systematyczne szkolenia. Ćwiczenia pozwalają bowiem na nabywanie nowych umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach mogących wystąpić podczas służby, wymianę doświadczeń i podnoszenie kwalifikacji.

Dlatego też Komenda Powiatowa Policji w Jaworze kolejny raz zorganizowała zajęcia z doskonalenia zawodowego dla przewodników psów służbowych i ich podopiecznych, reprezentujących 6 jednostek garnizonu dolnośląskiego. Na „Siedmickiej Polanie” wspólnie z gospodarzami, czyli jaworskimi policjantami, ćwiczyli funkcjonariusze z komend miejskich Policji w Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Legnicy oraz komend powiatowych Policji w Dzierżoniowie i Świdnicy.

W szkoleniu wzięły udział czworonogi o różnej specjalizacji. Były więc psy patrolowe i patrolowo - tropiące. Ćwiczono z nimi stałe elementy takie jak posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód oraz odnajdywanie śladów ludzkich. Ważną częścią szkolenia była również obrona przewodnika i zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznego przestępcy.

asp. szt. Paweł Petrykowski

(źródło – KPP W Jaworze)

 

Galeria