Ta strona używa plików cookie!
close

Stracił prawo jazdy na pół roku - wcześniej miał zatrzymane na 3 miesiące

Data dodania: 15 maja 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Złotoryja

Policjanci ze złotoryjskiej drogówki zatrzymali do kontroli 29-latka, który bez uprawnień kierował osobowym volkswagenem. Okazało się, że w lutym br. za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym zostało mu na okres 3 miesięcy zatrzymane prawo jazdy. Mężczyzna wsiadając za kierownicę pojazdu zlekceważył decyzję starosty. Teraz okres na jaki będzie miał zatrzymane prawo jazdy wydłuży się do 6 miesięcy. Jeżeli po raz kolejny zdecyduje się wsiąść za kierownicę będzie musiał zdać egzamin na prawo jazdy, aby odzyskać uprawnienia.

W sobotnie popołudnie policjanci ruchu drogowego ze Złotoryi patrolujący autostradę A4 zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki volkswagen. Siedzący za kierownicą 29-letni mieszkaniec województwa lubuskiego nie miał przy sobie prawa jazdy. Sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że mężczyzna nie ma dokumentu, ponieważ w lutym br. zostało mu na okres 3 miesięcy zatrzymane za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Termin odzyskania prawa jazdy przypadał za kilka dni. Mimo tego 29-latek zdecydował się wsiąść za kierownicę pojazdu. Teraz okres, na który będzie miał zatrzymane prawo jazdy wydłuży się do 6 miesięcy.

Przypomnijmy, że przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h spowoduje nałożenie na kierowcę mandatu, 10 punktów karnych i zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące. Jeżeli w tym czasie kierowca zostanie zatrzymany podczas kierowania pojazdem (nawet nie popełniając wykroczenia) policjanci nałożą na niego kolejny mandat, a okres bez prawa jazdy zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Jeżeli i to nie pomoże i kierowca po raz kolejny będzie kierował samochodem, wówczas oprócz mandatu policjanci sporządzą dokumentację, na podstawie której organ wydający prawo jazdy cofnie temu kierowcy uprawnienia do kierowania.

Kolejne zatrzymanie za kierownicą oznaczać już będzie popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Złotoryi
sierż. Dominika Kwakszys
tel. 603-765-923