Ta strona używa plików cookie!
close

Sprawdź autokar, którym Twoje dziecko będzie jechało na zimowy wypoczynek – wykaz miejsc na Dolnym Śląsku

Data dodania: 12 stycznia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Istotnym elementem naszej troski o bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku są kontrole autokarów, wiozących najmłodszych na zimowy wypoczynek. W czasie takiej kontroli policjanci sprawdzają trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. Na Dolnym Śląsku, mimo prowadzonych kontroli na drogach, wyznaczono też miejsca, gdzie będzie można sprawdzić autokar.

Podczas zimowego wypoczynku, szczególne znaczenie ma bezpieczeństwo przewozu dzieci i młodzieży. Dlatego też policjanci podczas ferii na Dolnym Śląsku będą, jak co roku prowadzili kontrole stanu technicznego autokarów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, funkcjonariusze przygotowali stałe miejsca prowadzenia kontroli stanu technicznego pojazdów i stanu psychofizycznego kierowców autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy, jak i wskazali numery telefonów, gdzie można zgłaszać kontrole doraźne w miejscu wskazanym przez organizatora wyjazdu. Poniżej przedstawiamy wykaz punktów kontroli na terenie Dolnego Śląska. 

We Wrocławiu sprawdzenia będzie można dokonać w stałym punkcie kontroli autobusów w trakcie ferii od 12 do 28 stycznia w godzinach 6.00 - 9.00 przy Wzgórzu Andersa. W wyjątkowych sytuacjach prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem (71) 340-36-20.

W okresie zimowego wypoczynku kontrole autokarów są również realizowane na dolnośląskich trasach, podczas wzmożonych działań drogowych. Funkcjonariusze realizujący działania oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, szczególną uwagę będą zwracali na:

  • stan trzeźwości kierowców,
  • przekraczanie dopuszczalnej prędkości,
  • nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów,
  • zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania,
  • prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego.

Dla rodziców i opiekunów dzieci istnieje również możliwość sprawdzenia autobusu na specjalnej stronie „Bezpieczny Autobus” uruchomionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

BezpiecznyAutobus.gov.pl

„Bezpieczny Autobus", to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, która pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem na wycieczkę można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać: posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne wraz z informacją, kiedy powinno się odbyć kolejne badanie, jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony, a także: stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (uwaga: system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 roku), dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu.

Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji autobusu w Polsce. Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym.

asp. szt. Paweł Petrykowski
(źródło – KWP Wrocław / KGP)