Ta strona używa plików cookie!
close

Święto Policji na Dolnym Śląsku - 25 lipca 2018 r. pl. Wolności we Wrocławiu

Data dodania: 23 lipca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Święto Policji, to data szczególna dla funkcjonariuszy. To czas awansów, nominacji, odznaczeń oraz podziękowań dla policjantów i pracowników Policji, ale też i tych, z którymi, na co dzień współpracują. Uroczystości dolnośląskich obchodów 99 rocznicy powołania Policji Państwowej, w których udział weźmie również Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk, odbędą się na pl. Wolności we Wrocławiu. Patronat nad Wojewódzkimi Obchodami Święta Policji objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przyjdź i świętuj z dolnośląską Policją. Oprócz uroczystego apelu, przygotowaliśmy też dla Państwa wiele atrakcji m.in.: występy policyjnej orkiestry, pokaz działania policyjnych antyterrorystów z udziałem śmigłowca, czy też prezentacja sprzętu Policji i innych służb. Starsi i młodsi, będą mogli również poznać ciekawe rzeczy dotyczące pracy Policji.

W tym roku obchodzimy 99 rocznicę powstania Policji Państwowej. W związku z tą wyjątkową okazją, chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy wspólnie z nami angażują się w budowanie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców Dolnego Śląska. Jednocześnie pragniemy uczcić to święto wraz ze wszystkimi Dolnoślązakami. Dlatego, jak co roku, oprócz uroczystego apelu, przygotowaliśmy dla naszych mieszkańców festyn, gdzie wszyscy - starsi i młodsi, będą mogli świętować i bawić się z nami oraz poznawać różne ciekawe rzeczy dotyczące pracy Policji. Towarzyszyć nam będzie policyjna orkiestra.

Uroczystości dolnośląskich obchodów Święta Policji, w których udział weźmie również Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk, odbędą się na pl. Wolności we Wrocławiu. Patronat nad Wojewódzkimi Obchodami Święta Policji objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński.

Na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu, w obchodach udział wezmą też szefowie jednostek Policji czeskiej z Hradec Karalove, Pardubic, Liberca i Ołomuńca, saksońskiej z Górlitz i Drezna, a także z Dolnej Saksonii z Hanoweru, współpracujących na co dzień z dolnośląskim garnizonem

Obchody Święta Policji we Wrocławiu są okazją do uhonorowania funkcjonariuszy i pracowników dolnośląskiej Policji za trud i zaangażowanie wkładane w codzienną służbę i pracę. W tym dniu, oprócz wykonywania przez Policję bieżących zadań, wyróżnieni funkcjonariusze i pracownicy uczestniczyć będą w uroczystościach wręczania awansów, nominacji, odznaczeń oraz podziękowań. 

W związku z obchodami 99 rocznicy powstania Policji Państwowej, na wyższe stopnie awansowało 2113 dolnośląskich funkcjonariuszy. 162 dolnośląskich funkcjonariuszy i pracowników Policji zostanie również odznaczonych medalami za Długoletnią Służbę i Odznakami Zasłużony Policjant. Ponadto 3 osoby, aktywnie współpracujące z dolnośląską Policją na rzecz bezpieczeństwa, zostaną odznaczone jako Zasłużeni dla Policji .

Główne uroczystości wojewódzkich obchodów Święta Policji w dniu 25 lipca br., poprzedzone zostaną mszą  św. w intencji dolnośląskiej Policji, która odbędzie się o godz. 10.30 w Kościele pod wezwaniem św. Stanisława, św. Doroty, św. Wacława przy pl. Wolności we Wrocławiu. O godzinie 12.00 na pl. Wolności, na terenie przyległym do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, rozpocznie się uroczysty apel, przy udziale pocztów flagowych i sztandarowych, podczas którego nastąpi odczytanie decyzji i rozkazów oraz wręczenie aktów mianowania, odznaczeń i wyróżnień. 

Po okolicznościowych przemówieniach, musztrze paradnej i defiladzie pododdziałów, około godziny 13.30 odbędzie się pokaz działania funkcjonariuszy dolnośląskiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z udziałem policyjnego śmigłowca. Funkcjonariusze SPAP podczas festynu, który rozpocznie się na pl. wolności już około godz. 10.00, będą też prezentować specjalistyczny sprzęt wykorzystywany przez nich podczas prowadzonych operacji.

Podczas festynu zaplanowano też kolejnych mnóstwo atrakcji dla dorosłych i dzieci – m.in. występy orkiestry dolnośląskiej Policji, prezentacja sprzętu Policji i innych służb, w tym sprzętu oraz pojazdów służbowych i specjalistycznych (m.in. bus profilaktyczny), sprzętu ratowniczego oraz symulator jazdy 3D. Policjantów, w dniu ich święta, wspierać będą na festynie również m.in. funkcjonariusze Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej i ratownicy WOPR.

Dla najmłodszych utworzone zostanie stoisko profilaktyczne, gdzie będą odbywały się konkursy i zabawy poświęcone bezpieczeństwu. Z dziećmi spotka się też ich przyjaciel, maskotka dolnośląskiej Policji Komisarz Lew. Towarzyszyć mu będzie w zabawie z najmłodszymi maskotka saksońskiej Policji – Poldi.

Ponadto funkcjonować będzie stoisko profilaktyczne, pn. „Narkotykom, Dopalaczom Mówimy NIE!!!”, gdzie będzie można uzyskać sporą garść informacji z zakresu profilaktyki uzależnień oraz punkt konsultacyjny z zakresu udzielania porad dotyczących bezpieczeństwa w rodzinie pn. „Spokojny Dom”. Każdy, kto jest zainteresowany służbą w Policji, będzie też mógł uzyskać wszelkie informacje dotyczące wymagań i postępowania kwalifikacyjnego.

Jednym z najważniejszych momentów podczas corocznych obchodów Święta Policji na Dolnym Śląsku jest uczczenie pamięć zamordowanych i poległych funkcjonariuszy. Dlatego oddając im hołd, dzień wcześniej, 24 lipca 2018 r., od godziny 10.00, pod ścianą pamięci przy ul. Wittiga, przy pomniku na Cmentarzu Osobowickim oraz pod tablicą w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, wieńce i kwiaty złożą m.in. przedstawiciele władz Wrocławia i województwa dolnośląskiego, kierownictwa dolnośląskiej Policji, związków zawodowych Policji, innych służb mundurowych, byli komendanci Policji, a także kombatanci i emeryci. 

Serdecznie zapraszamy - Przyjdź i świętuj z dolnośląską Policją


Rzecznik Prasowy
Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

asp. szt. Paweł Petrykowski