Ta strona używa plików cookie!
close

Śnieżny patrol Policji już na stoku

Data dodania: 15 stycznia 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Lubań

Sezon narciarski rozpoczęty i aby zapewnić bezpieczeństwo miłośnikom sportów zimowych policjanci powiatu lubańskiego pełnią służbę na stoku w Świeradowie Zdrój.

Jak co roku kolej gondolowa na stoku Izerskim w Świeradowie Zdrój cieszy się zainteresowaniem turystów, ale również mieszkańców okolicznych miejscowości. Pomiędzy uczestnikami sportów zimowych na stoku można zauważyć pełniących służbę na nartach policjantów w ramach działań „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Służby pełnione są w weekendy, kiedy jest największe natężenie turystów. W patrolach narciarskich są policjanci posiadający doświadczenie narciarskie.

Do zadań funkcjonariuszy przede wszystkim należy czuwanie nad bezpieczeństwem turystów,  oraz uświadamianie uczestników "białego szaleństwa" w zakresie zasad zachowania na stoku zgodnie z dekalogiem Między Narodowej Federacji Narciarskiej FIS.

Działania te mają również na celu zapewnienie ładu i porządku na terenie tras narciarskich i w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Policjanci pilnują aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras, a także by nie zjeżdżali pod wpływem alkoholu. W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia funkcjonariusze w zależności od sytuacji stosują pouczenia lub nakładają mandaty karne.

Zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich  osobie, która uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości, grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych lub w przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego, sporządzenie wniosku o ukaranie do właściwego sądu. Grzywna orzeczona przez sąd sięgać może kwoty nawet 5 tysięcy złotych.

Źródło: KPP w Lubaniu

nadkom. Krzysztof Zaporowski

 

 

Galeria