Ta strona używa plików cookie!
close

Seria spotkań policjantów z młodzieżą

Data dodania: 6 listopada 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Październik to zawsze dla policjantów Wydziału Ruchu Drogowego miesiąc wzmożonych działań profilaktycznych. Jest to pierwszy miesiąc roku, w którym dzień jest wyraźnie krótszy i nie wszyscy kierowcy są przyzwyczajeni do szybko zapadającego zmroku. Jesienna szarówka nie poprawia widoczności pieszych, dlatego kierujący muszą na nich szczególnie uważać. O bezpieczeństwie w ruchu drogowym policjanci rozmawiali z najmłodszymi. Funkcjonariusze wrocławskiej drogówki odwiedzili tylko w tym miesiącu ponad 600 dzieci.

Częstsze, niż o innych porach roku opady deszczu sprawiają, że w kapturach na głowie, jak najszybciej chcemy pokonać drogę do pracy lub do domu. Pośpiech, połączony z brakiem uwagi oraz brakiem jakiegokolwiek elementu odblaskowego może zakończyć się tragicznie, dlatego policjanci zaczynają edukację dla bezpieczeństwa już od najmłodszych klas, a nawet w przedszkolu. Nigdy nie jest się za młodym, żeby rozmawiać o bezpieczeństwie.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego asp. szt. Tadeusz Witkowski oraz mł. asp. Patrycja Duda co roku dbają o najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Policjanci prowadzą policyjną akcję edukacyjną wśród wrocławskich dzieci na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Świat wygląda zupełnie inaczej z perspektywy dziecka. Jeśli do pędzących po jezdni samochodów dodamy opady deszczu, silny wiatr i raptem 120 centymetrów wzrostu, wówczas przejście przez ruchliwą ulicę może być dla dziecka nie lada wyzwaniem. Rano wszyscy spieszymy się do pracy, stojąc w korkach i próbując dotrzeć do biura. Mali uczestnicy ruchu drogowego usiłują w tym samym czasie zdążyć na dzwonek pierwszej lekcji w szkole. Pamiętajmy o tym, zatrzymując się przed przejściem w każdym przypadku, jeśli w okolicy pasów zauważymy malucha z plecakiem.

Policjanci serię działań profilaktycznych rozpoczęli od Szkoły Podstawowej w Kiełczowie, gdzie przywitała ich ponad setka roześmianych i zaciekawionych wizytą mundurowych uczniów. Okazało się, że 5-cio i 6-cio latkowie już całkiem sporo wiedzą o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Spotkanie z policjantami było dla nich okazją do przypomnienia i utrwalenia ważnych informacji.

Następnie 11 października funkcjonariusze odwiedzili uczniów ze Szkoły Podstawowej w Tyńcu Małym. Przeprowadzili tam najpierw pogadankę dla 80 uczniów klas I na temat prawidłowych zasad związanych z poruszaniem się po drogach, by następnie porozmawiać na temat bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu drogowym. Grupa aż 92 uczniów klas IV-VII przystąpiła do egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Policjanci oczywiście byli obecni podczas egzaminu. Funkcjonariusze oceniali umiejętność jazdy po przygotowanym torze rowerowym, zwracając uwagę na omijanie przeszkód, prawidłowe sygnalizowanie manewrów skrętu oraz stosowanie się do znaków drogowych.

16 października br. policjanci spotkali się z około 160 uczniami Szkoły Podstawowej nr 97 we Wrocławiu. Odwiedzili uczniów większości klas, od „zerówki” po klasy I, II, III i IV. W kolejne dni policjanci udali się do dwóch wrocławskich oddziałów jednego ze żłobków, by najmłodsze dzieci zapoznać z podstawowymi zagadnieniami na temat bezpieczeństwa i opowiedzieć im o pracy policjanta. Pogadanki przeprowadzono dla około 70 maluchów. Dzieci dowiedziały się, że policjanta zawsze można poprosić o pomoc oraz poznały numery telefonów alarmowych.

Łącznie funkcjonariusze wrocławskiej drogówki odwiedzili w październiku już pięć placówek, przeprowadzili 9 pogadanek, dzięki czemu spotkali się z grupą ponad 600 dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Funkcjonariusze każdorazowo tłumaczyli dzieciom, co to znaczy być bezpiecznym na drodze, jak korzystać z przejść dla pieszych podczas przechodzenia na drugą stronę jezdni zarówno w sytuacji, gdy wspiera nas jako pieszych sygnalizacja świetlna, jak i w sytuacji braku sygnalizacji świetlnej. Opowiedzieli, dlaczego podróż samochodem może odbywać się jedynie, gdy dzieci siedzą w fotelikach i mają zapięte pasy oraz jakie zagrożenie może nieść za sobą kontakt z osobą nieznajomą, a także zabawa w rejonie drogi. Omówiono ponadto, zgodnie z założeniami akcji „Świeć przykładem”, konieczność stosowania elementów odblaskowych przez uczestników ruchu, szczególnie podczas poruszania się po drodze po zmierzchu. Piosenki dziecięce pozwoliły maluchom poznać poprzez śpiew i zabawę numery alarmowe na Policję, Pogotowie i Straż Pożarną oraz europejski numer alarmowy 112. To oczywiście nie koniec spotkań w tym miesiącu. Do policjantów już spływają prośby o prelekcje od kolejnych szkół i przedszkoli.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KMP we Wrocławiu
st. sierż. Dariusz Rajski
tel. 693 – 403 – 817

 

Galeria