Ta strona używa plików cookie!
close

Seniorzy "nie dali się" oszustom

Data dodania: 10 sierpnia 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Lubin

Policjanci kolejny raz apelują o ostrożność i czujność, zwłaszcza do osób starszych, które narażone są na przestępstwa wyłudzenia pieniędzy. Do dyżurnego lubińskiej komendy w ostatnim czasie zgłosiły się dwie osoby, które o mały włos nie straciły swoich oszczędności. Tym razem przestępcy podawali się za pracowników Krajowej Izby Rozliczeniowej i funkcjonariusza CBŚ.

Dyżurny lubińskiej komendy otrzymał zgłoszenie o dwóch próbach oszustw metodą na funkcjonariusza CBŚ i pracownika Krajowej Izby Rozliczeniowej.  Na szczęście przestępcom nie udało się wyłudzić pieniędzy. Według informacji jakie otrzymali policjanci, na stacjonarny telefon zgłaszających zadzwonił mężczyzna podając się za pracownika Krajowej Izby Rozliczeniowej, oferując pomoc w związku z rzekomym włamaniem się przez hakera na ich konto bankowe twierdząc, że jest ono zagrożone i mogą stracić wszystkie oszczędności. Rozmówca wymuszał podanie danych do konta, jednak zamierzonego celu nie osiągnął, gdyż pokrzywdzeni odmówili ich podania.

Kolejnym krokiem sprawcy był kontakt telefoniczny z pokrzywdzonymi i podanie się za funkcjonariusza CBŚ. Mężczyzna wymusił na jednej z pokrzywdzonych wybranie pieniędzy z konta bankowego w kwocie 31 tysięcy złotych w celu zabezpieczenia ich przed działaniem mafii finansowej. Na szczęście kobieta w ostatniej chwili zorientowała się, że to może być oszustwo i nie doszło do przekazania pieniędzy oszustowi.

Policjanci apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji. Pamiętajmy, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazywanie żadnych pieniędzy. Nie oddawajmy naszych oszczędności obcym osobom.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, należy natychmiast poinformować policję.

nadkom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 - 974 - 322

 

Powiązane wiadomości