Ta strona używa plików cookie!
close

Ruszyły policyjne patrole narciarskie w regionie jeleniogórskim

Data dodania: 19 grudnia 2016 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

W Karpaczu pojawiły się policyjne patrole narciarskie, które jednocześnie rozpoczęły działania prewencyjne w ramach akcji „Bezpieczne stoki” w kotlinie jeleniogórskiej. Policyjni instruktorzy tego dnia udzielali najmłodszym bezpłatnych lekcji jazdy na nartach. Ponadto tego dnia przygotowane zostały dla najmłodszych pogadanki, konkursy, gry oraz zabawy. Policyjne patrole narciarskie czuwają nad bezpieczeństwem wielbicieli zimowego szaleństwa na stokach już od kilku lat.

W policyjnych patrolach narciarskich w tym sezonie uczestniczy 20 funkcjonariuszy, których będzie można zobaczyć również na stokach w Karpaczu, w Szklarskiej Porębie i na „Łysej Górze” w Dziwiszowie. Policyjne patrole będą pełnić służbę na stokach głównie w weekendy i w okresach świątecznych, gdy jest większy ruch turystyczny. Natomiast w ferie pojawią się na stokach również w dni powszednie.

Policyjne patrole narciarskie wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące się, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad. W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji stosują pouczenia lub będą nakładają mandaty karne.

Funkcjonariusze czynią starania, aby na stokach obok regulaminów obiektów narciarskich znajdował się również dekalog narciarski opracowany przez FIS, który jest swoistym kodeksem drogowym na stokach. 

Policjanci nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem narciarzy, ale również pomagają ratownikom GOPR w udzielaniu pierwszej pomocy – co roku policjanci, którzy pełnią służbę w patrolach narciarskich, uczestniczą w kursie udzielania pierwszej pomocy. 

Policyjne patrole narciarskie na „Kopie” w Karpaczu funkcjonują już od 8 lat, a na pozostałych stokach kotliny - od 5. 

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 – 580 – 490

 

 

Galeria