Ta strona używa plików cookie!
close

Rozpracowany kolejny członek grupy zajmującej się wyłudzeniami przy korzystaniu z usług finansowych faktoringu. Straty oszacowano na ponad milion złotych

Data dodania: 13 maja 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Wrocławscy policjanci z komendy wojewódzkiej na co dzień zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości zatrzymali mężczyznę podejrzanego o udział w procederze polegającym na szeregu wyłudzeń na szkodę jednego z podmiotów gospodarczych z tytułu zawartej z nim umowy faktoringu. To już kolejna zatrzymana w tej sprawie osoba. Straty szacuje się na kwotę ponad miliona złotych. Za oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu prowadząc działania operacyjne zatrzymali kolejną - 12 już osobę podejrzaną o udział w grupie mającej na swoim koncie oszustwa na szkodę jednej z firm faktoringowych. Jak wynika z ustaleń policjantów grupa, w której działał podejrzany przy wykorzystaniu nierzetelnej dokumentacji, przedstawiającej fikcyjne transakcje, wyłudziła od pokrzywdzonego podmiotu sumę ponad miliona złotych. Osoby biorące udział w procederze założyły specjalnie do tego celu własne firmy. Na podstawie umowy faktoringu zawartej z pokrzywdzonym podmiotem przedstawiały mu faktury z wierzytelnościami, które nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości, wyłudzając w ten sposób pieniądze z tytułu przeniesienia własności tych wierzytelności.

Obecnie policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej szczegółowo wyjaśniają okoliczności związane z oszustwami. Wobec zatrzymanego 47 - latka zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Za czyny, o które osoby zatrzymane w tej sprawie są podejrzane, w zależności od roli w przestępczym procederze, może im teraz grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KWP we Wrocławiu