Ta strona używa plików cookie!
close

Rozmowa przez telefon jest niebezpieczna podczas kierowania pojazdem - także rowerem. Działania dolnośląskich policjantów pn. ,,Telefony’’

Data dodania: 30 kwietnia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Policjanci działając na dolnośląskich drogach niestety codziennie ujawniają wykroczenia dotyczące korzystania z telefonu podczas kierowania pojazdem. Podczas ostatnich działań pn. ,,Telefony’’ funkcjonariusze skontrolowali ponad 1400 kierowców ujawniając aż 244 wykroczenia polegające właśnie na prowadzeniu rozmów bez korzystania z zestawów głośnomówiących, podczas jazdy. W tej liczbie znalazły się wykroczenia popełniane przez kierujących wszystkimi rodzajami pojazdów, w tym rowerzystów. Użytkownicy dróg niejednokrotnie nie zwracają uwagi na to, że trzymanie jedną ręką telefonu, a drugą kierownicy powoduje rozkojarzenie wynikające z prowadzonej rozmowy i prowadzić może do niewłaściwej oceny sytuacji na drodze, a w konsekwencji poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.

Przypomnijmy, że w myśl art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2012, poz. 1137 ze zm.) kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Wbrew często błędnym opiniom, przepis ten nie dotyczy jedynie kierujących samochodami. Dotyczy on również kierujących innymi rodzajami pojazdów, w tym rowerzystów, motorowerzystów czy motocyklistów. Za popełnienie wymienionego wyżej wykroczenia przepisy przewidują mandat karny w wysokości 200 zł i 5 punktów.
Policjanci działając na terenie powiatu wrocławskiego niestety codziennie ujawniają od kilku do kilkudziesięciu wykroczeń dotyczących korzystania z telefonu podczas kierowania pojazdem. W grupie kontrolowanych kierowców są zarówno użytkownicy pojazdów mechanicznych, ale także rowerzyści.

Pamiętajmy, że rozmowa przez telefon podczas jazdy rowerem jest równie niebezpieczna, jak podczas jazdy samochodem. Trzymanie jedną ręką telefonu, a drugą kierownicy roweru, rozkojarzenie wynikające z prowadzonej rozmowy, prowadzi niejednokrotnie do niewłaściwej oceny sytuacji na drodze.

Zajęci rozmową nie zwracamy uwagi na obowiązuje znaki drogowe, na innych uczestników ruchu, co w konsekwencji może doprowadzić do przykrych dla nas sytuacji np. do tego, że będziemy uczestniczyć w zdarzeniu drogowym albo przewrócimy się na rowerze i doznamy obrażeń ciała, czy też uszkodzimy sobie rower.
Mając na względzie własne i innych bezpieczeństwo, kierownicę powinniśmy trzymać obiema rękami. Chcąc porozmawiać przez telefon, zatrzymajmy się w bezpiecznym miejscu i zejdźmy z roweru, a jeżeli jest to możliwe, to po prostu rozmowę kontynuujmy dopiero po dotarciu do celu.

Dolnośląscy policjanci podczas ostatnich działań pn. ,,Telefony’’ ukierunkowanych na ujawnianie wykroczeń dotyczących korzystania z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem, skontrolowali ponad 1400 kierowców, ujawniając aż 244 wykroczenia polegające właśnie na prowadzeniu rozmów bez korzystania z zestawów głośnomówiących. Większość kierowców pytanych czy wiedzą, że swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu – twierdziło, że tak. Niestety mimo to wcześniej prowadzili oni rozmowy trzymając telefon w ręku. 

asp. szt. Łukasz Dutkowiak