Ta strona używa plików cookie!
close

Rodzice pokażcie swoim pociechom, którędy prowadzi „Bezpieczna droga do szkoły”

Data dodania: 31 sierpnia 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Wielkimi krokami zbliża nowy rok szkolny. Dolnośląscy policjanci podjęli działania, aby najmłodsi czuli się bezpiecznie idąc na zajęcia szkolne. Funkcjonariusze wcześniej przeprowadzili lustrację dróg w rejonach placówek oświatowych, zwracając uwagę na stan oznakowania w tych miejscach. Policjanci będą szczególną uwagę zwracali na zachowanie się kierowców w rejonie szkół. Jednocześnie przypominamy, że każdy opiekun, rodzic może wskazać swojemu dziecku bezpieczną drogę do szkoły.

Ogólnopolskie działania pn. „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY" rozpoczynają się na początku każdego roku szkolnego. Dolnośląscy policjanci w ramach działań wyprzedzających już od kilku dni sprawdzają tereny przy placówkach oświatowych. Funkcjonariusze kontrolują przede wszystkim stan oznakowania przejść dla pieszych, a także rozmieszczenie znaków pionowych i poziomych.

W trakcie działań policjanci pionów ruchu drogowego oraz prewencji będą pilnować bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego, a także swoją obecnością przypominać kierującym, że dzieci ponownie rozpoczynają swoje zajęcia. Funkcjonariusze obejmą nadzorem drogi w rejonach szkół podstawowych. Policjanci zwrócą również uwagę na transport przewożący dzieci i młodzież do szkół. Podczas spotkań z uczniami w szkołach w ciągu roku szkolnego funkcjonariusze będą rozmawiać z nimi o tym, jak unikać niebezpiecznych sytuacji w czasie drogi do szkoły.

Pamiętajmy, że w przygotowaniu dziecka do szkoły ogromną rolę odgrywają rodzice. Powinniśmy dawać dzieciom dobre wzorce. Upewnijmy się, że nasze pociechy wiedzą, że przechodzą przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych w sposób rozsądny i odpowiedzialny. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.

Jeszcze przed rozpoczęciem szkoły każdy z opiekunów może dzieciom pokazać bezpieczną drogę do szkoły:

  • przejdźmy z naszymi dziećmi i pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych, gdzie jest sygnalizacja świetlna,
  • na co podczas drogi do szkoły  dziecko powinno zwrócić uwagę,
  • jak należy się zachować dochodząc  do przejścia dla pieszych, w którą stronę należy spojrzeć  zanim wejdziemy na „pasy”,
  • kiedy można wejść na przejście  dla pieszych,
  • że najbezpieczniejsza droga do  szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej.

Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu