Ta strona używa plików cookie!
close

Razem zadbajmy o bezpieczeństwo w okresie przedświątecznym

Data dodania: 13 grudnia 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Okres przedświąteczny to dla policjantów województwa dolnośląskiego czas wzmożonej pracy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Więcej funkcjonariuszy pełni w tym okresie służbę - dba o porządek zarówno w tych dużych, jak i tych małych miastach, w okolicach centrów handlowych i przy małych sklepach, na jarmarkach świątecznych oraz na drogach. Mieszkańcy powinni również pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć im zagrożeń.

O bezpieczeństwo mieszkańców i porządek w rejonach centrów handlowych, na jarmarkach świątecznych oraz na drogach już dbają dolnośląscy policjanci. Okres przedświąteczny to dla mieszkańców czas zakupów i poszukiwania prezentów, a dla funkcjonariuszy czas wzmożonej pracy. To również zwiększony ruch samochodowy na drogach.

Powinniśmy uważać, gdyż częste wyjazdy, oczekiwanie w korkach czy zdenerwowanie kierowców mogą doprowadzić do różnych sytuacji, w tym do zdarzeń drogowych. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców służbę w tym okresie, w tych najważniejszych miejscach naszego regionu, pełni większa ilość funkcjonariuszy. Jednocześnie nie powinniśmy przed wyjazdem na zakupy zapominać o tych podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć nam zagrożeń.

Olbrzymi ruch związany z zakupami świątecznymi zauważalny jest w okolicach dużych sklepów i galerii handlowych. Zwiększony napływ klientów do centrów handlowych, zakupy robione w gorączkowej atmosferze, nieraz przy udziale wszystkich członków rodziny, w tym również małych dzieci, mnogość promocji, kuszące propozycje, działania marketingowe ukierunkowane na psychologie kupujących - wszystko to powoduje, że mieszkańcy są pochłonięci zakupami, a zapominają o bezpieczeństwie. Pamiętajmy, że wybierając się na zakupy nie powinniśmy zabierać ze sobą wszystkich swoich oszczędności. Dobrze jest zabrać ze sobą tylko tyle pieniędzy, ile jest nam potrzebne lub takie karty płatnicze, które będą nam niezbędne do zrobienia zakupów. Nasze rzeczy zawsze powinny znajdować się w takim miejscu, aby były przez nas widoczne. Najczęściej wchodząc do sklepu zdejmujemy kurtki, płaszcze oraz torby i wkładamy je do koszy na zakupy. Później zajęci oglądaniem towaru na sklepowych półkach całkowicie zapominamy o nich. Nie zwracamy na nie uwagi, tracimy je z pola widzenia. Dla osoby, która nas obserwuje wystarczy dosłownie chwila, aby wyjąć portfel z kurtki, torby lub inne pozostawione przez nas rzeczy i ich zabranie.

Ponadto w tym okresie organizowane są też spotkania z przedstawicielami dużych centrów handlowych, podczas których dokonuje się analizy dotychczas podejmowanych działań i szuka się nowych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa.

Większy ruch w okresie przedświątecznym można zaobserwować też na drogach. Dlatego są one monitorowane przez policyjne patrole. Na drogach pojawiły się już patrole ruchu drogowego zarówno te oznakowane, jak i po cywilnemu. Funkcjonariusze zwracają czy kierowcy poruszają się zgodnie z przepisami. W przypadkach łamania prawa tacy kierujący są zatrzymywani i za popełnione wykroczenia drogowe rozliczani. Podczas kontroli policjanci zwracają również uwagę czy kierowcy przewożą odpowiednią ilość osób w pojazdach, czy podróżujące osoby zapinają pasy bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach. Nieodłącznym elementem każdej kontroli jest też sprawdzenie stanu trzeźwości kierowcy i w przypadku pozytywnego wyniku niedopuszczenie do jego dalszej jazdy. 

Ponadto policjanci w związku z okresem zimowym i występującymi znacznymi spadkami temperatur zwracają uwagę na problemy osób, które są szczególnie narażone na działanie takich właśnie warunków pogodowych. Mając na uwadze przeciwdziałanie zagrożeniu życia oraz zdrowia osób bezdomnych i bezradnych funkcjonariusze kontrolują miejsca ich przebywania. Policjanci udzielają potrzebującym informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagającym bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki.

Jednocześnie dolnośląscy funkcjonariusze apelują do wszystkich mieszkańców naszego województwa o informowanie Policji oraz innych służb o każdej zauważonej osobie, która siedzi na przystanku, w parku, a także będącej pod wpływem alkoholu lub znajdującej się w podobnej sytuacji, mogącej spowodować wychłodzenie organizmu. Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie. Wystarczy, że w takim przypadku zareagujemy i powiadomimy odpowiednie służby. Pamiętajmy, że od naszego zaangażowania i pomocy może zależeć czyjeś życie.

Czasem wystarczy nawet jeden telefon.

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu