Ta strona używa plików cookie!
close

Przedszkolaki na egzaminie na mini kartę rowerową

Data dodania: 30 września 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

Policjantka z Jeleniej Góry wspólnie ze strażnikiem miejskim spotkała się z dziećmi z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Piechowicach na egzaminie na mini kartę rowerową. Działania zorganizowano między innymi w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo…przez cały rok szkolny”. Dzieci wykazały się dużymi praktycznymi umiejętnościami jazdy na rowerze, a także solidną wiedzą na temat znaków i przepisów drogowych.

Egzamin na mini kartę rowerową to nie tylko uzyskanie dokumentu z nowymi uprawnieniami. Dzieci starające się o taki blankiet poznają zasady obowiązujące w ruchu drogowym. Znajomość znaków i przepisów czyni ich świadomymi jego uczestnikami. Poznane przepisy pomagają bezpieczniej poruszać się po drogach i przewidzieć ewentualne zagrożenia. Uzyskana wiedza zwiększa też poziom bezpieczeństwa dzieci, nie tylko jako użytkowników roweru, ale także jako pieszych.

Policjantka z komendy miejskiej w Jeleniej Górze wspólnie z funkcjonariuszem straży miejskiej egzaminowali przedszkolaków, służyli radą i wyjaśniali bardziej zawiłe przypadki. Dzieci wykazały się znajomością przepisów dotyczących m. in. poruszania się po ścieżkach rowerowych oraz zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach równorzędnych. W materiale do opanowania było również całkiem sporo znaków i sygnałów drogowych. Policjantka przypomniała wszystkim o obowiązkowym wyposażeniu roweru.

Z przepisów wynika, że powinny to być: - dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku, - co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, - z tyłu – jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające, - z przodu jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej.

Funkcjonariusze radzili również jak korzystać z kasków ochronnych oraz elementów odblaskowych na odzieży, aby były one najbardziej widoczne po zmierzchu i w nocy.

Policjanci przypominają, aby przystąpić do egzaminu i uzyskać kartę rowerową, trzeba mieć ukończone 10 lat.

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska

nadkom. Krzysztof Zaporowski