Ta strona używa plików cookie!
close

Kolejny „długi” weekend – zachowajmy ostrożność na drodze

Data dodania: 29 maja 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Dolnośląscy policjanci w okresie od 30 maja – 3 czerwca br. prowadzą na drogach województwa wzmożone działania prewencyjno – kontrolne, mające na celu zapewnienie użytkownikom dróg bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu. Szczególną uwagę podczas akcji funkcjonariusze zwracają na te wykroczenia, które niejednokrotnie stają się przyczynami poważnych w skutkach wypadków drogowych m.in. niestosowanie się do obowiązujących przepisów i znaków, nadmierną prędkość lub wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, a także jazdę po alkoholu. Policjanci czuwają również nad bezpieczeństwem osób biorących udział w procesjach podczas obchodów uroczystości Bożego Ciała.

Działania rozpoczęły się na drogach Dolnego Śląska 30 maja br. i potrwają aż do 3 czerwca 2018 roku. W planowanej akcji, oprócz policjantów ruchu drogowego, bierze udział również wielu funkcjonariuszy pionu prewencji. Nadrzędnym celem realizowanych działań  jest zapewnienie użytkownikom dróg bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu.

W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze intensyfikują kontrole przestrzegania ograniczeń prędkości, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci. Prowadzone są kontrole stanu trzeźwości kierujących oraz stanu technicznego pojazdów.

Policjanci pełnią służbę wykorzystując radiowozy nie tylko oznakowane, ale również nieoznakowane wyposażone m.in. w wideorejestratory. Tam gdzie jest taka potrzeba patrole policyjne ustawione są kaskadowo, a ich zadaniem jest zwracanie szczególnej uwagi na tzw. ,,piratów drogowych’’.

W miejscach, gdzie będzie tego wymaga sytuacja, na drodze funkcjonariusze będą kierowałi ruchem, aby podróżujący mogli sprawnie i bezpiecznie dojechać do celu. Wszystkim nam powinno zależeć na bezpieczeństwie, dlatego warto się do tej podróży odpowiednio przygotować.

Pamiętajmy:

• wybierając się w dłuższą podróż powinniśmy być wypoczęci,
• powinniśmy sprawdzić nasz samochód – czy posiada aktualne badania techniczne, sprawne oświetlenie, czy w spryskiwaczach jest płyn, czy mamy  gaśnicę, koło zapasowe itp.,
• powinniśmy sprawdzić dokumenty zarówno samochodu jak i kierowcy,
• przygotujmy sobie plan wyjazdu – trasę przejazdu, miejsca gdzie będziemy mogli chwilę odpocząć podczas podróży,
• pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach,
• o dostosowaniu prędkości do warunków pogodowych oraz swoich umiejętności – w myśl zasady wolniej znaczy bezpieczniej,
• nigdy nie wsiadamy za kierownicę samochodu po wypiciu alkoholu.

Podczas ubiegłorocznego weekendu przypadającego w okresie Bożego Ciała, na terenie województwa dolnośląskiego policjanci odnotowali 34 wypadki drogowe, w których zginęło 5 osób, natomiast 45 zostało rannych. Zatrzymano wówczas 129 kierujących "po alkoholu".

Apelujemy do kierowców o rozsądek i rozwagę podczas jazdy. Stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa zwiększa nasze szanse na bezpieczne dotarcie do celu podróży. Policjanci czuwać będą również nad bezpieczeństwem osób biorących udział w procesjach podczas obchodów uroczystości Bożego Ciała.

asp. szt. Paweł Petrykowski