Ta strona używa plików cookie!
close

Promocja zawodu policjanta – uczniowie klasy mundurowej zobaczyli jak pracuje policjant ruchu drogowego

Data dodania: 4 czerwca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Legnica

Uczniowie z VII Liceum Ogólnokształcącego z Legnicy, którzy chcą w przyszłości wstąpić w szeregi Policji, wzięli udział w zajęciach, w których poznali pracę policjanta ruchu drogowego. Kierownik Ogniwa I legnickiej drogówki asp. Piotr Flejterski zainicjował wypadek drogowy z udziałem pojazdu i rowerzysty, gdzie uczniowie zapoznali się z algorytmem postępowania na miejscu zdarzenia. Później przyszedł czas na wypełnienia protokołu stanu trzeźwości, oględzin pojazdu oraz miejsca wypadku drogowego. Na koniec każdy z uczniów wykonał ćwiczenia z alkogoglami, które służą do demonstracji zaburzenia zmysłów występujących po spożyciu alkoholu.

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Legnicy przeprowadzili dla uczniów VII Liceum Ogólnokształcące w Legnicy spotkanie promujące zawód policjanta.  Tematem zajęć była praca policjanta ruchu drogowego. Aspirant Piotr Flejterski Kierownik Ogniwa I Wypadkowego legnickiej drogówki to prawdziwy pasjonat motoryzacji, więc doskonale sprawdził się w roli wykładowcy.

Spotkanie rozpoczęło się od zainicjowanego wypadku drogowego, gdzie kierujący pojazdem potrącił rowerzystę. Uczniów podzielono na dwie grupy: Straż Pożarną i Policję. W pierwszej kolejności młodzież poznała algorytm postępowania na miejscu zdarzenia. Następnie policjanci pokazali w jaki sposób odbywa się zabezpieczanie miejsca zdarzenia, badanie stanu trzeźwości osoby, ustalenie świadków zdarzenia, wypełnianie protokołów oraz jak przeprowadza się oględziny miejsca wypadku. W międzyczasie grupa strażaków udzielała pierwszej pomocy przedmedycznej rowerzyście. Uczniowie niebywale wczuli się w rolę policjantów i strażaków.

Na koniec policjant zademonstrował alkogogle służące do demonstracji zaburzenia zmysłów występujących po spożyciu alkoholu. Uczniowie mieli do wykonania kilka ćwiczeń z tymi okularami, gdzie widać było jakie jest po spożyciu alkoholu obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, zniekształcenie widzianego obrazu, podwójne widzenie, brak koordynacji mięśniowej.

Dla uatrakcyjnienia zajęć dla pozostałych grup uczniów przygotowano pokaz broni ze Stowarzyszenia KRYZA w Legnicy oraz chwyty obronne prezentowane przez emerytowanego funkcjonariusza Policji.

Mamy nadzieję, że takie teoretyczno-praktyczne zajęcia przekonają jeszcze bardziej młodzież do wstąpienia w szeregi Policji.

Źródło: KMP w Legnicy
mł.asp. Jagoda Ekiert

nadkom. Krzysztof Zaporowski
 

 

Galeria