Ta strona używa plików cookie!
close

Policyjny pościg za kierującym motocyklem. Zatrzymany kierowca miał dwa zakazy i był pod wpływem narkotyków

Data dodania: 28 czerwca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Legnica

Legniccy policjanci po pościgu zatrzymali motocyklistę, który nie chciał poddać się do kontroli drogowej. Mężczyzna poruszał się jednośladem pomimo dwóch aktywnych zakazów prowadzenia pojazdów mechanicznych. Badanie narkotestem wykazało, że znajdował się on pod wpływem środków odurzających. Za swoje czyny odpowie teraz przed sądem. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności, a także zakaz prowadzenia pojazdów do lat 15.

Do zdarzenia doszło 27 czerwca br. w miejscowości Wilczyce, kiedy funkcjonariusze statycznie kontrolowali prędkość poruszających się pojazdów. Około godziny 17:30 namierzyli kierującego motocyklem, który poruszał się z prędkością 82 km/h, przy ograniczeniu do 50 km/h. Z uwagi na ujawnione wykroczenie podali sygnał kierującemu do zatrzymania się. Motocyklista widząc sygnały dawane przez policjantów, gwałtownie przyspieszył. Funkcjonariusze natychmiast podjęli za nim pościg. Kierujący pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych nie zamierzał się zatrzymać i poddać kontroli drogowej, kontynuując ucieczkę.

Podczas pościgu policjanci zarejestrowali szereg wykroczeń kierującego jednośladem - jazdę po niewłaściwej stronie drogi, nie sygnalizowanie manewru skrętu, jazdę po powierzchni wyłączonej z ruchu, niestosowanie się do znaków pionowych i poziomych, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz nie ustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych.

Motocyklista w trakcie pościgu stwarzał realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze kilkukrotnie równali się z nim dając mu wyraźne sygnały do zatrzymania. Mężczyzna nie reagował, wjeżdżał na krawężniki, gdzie dalej kontynuował swoją brawurową jazdę.

W miejscowości Księginice podczas kolejnej próby zatrzymania 34-latek stracił panowanie nad motocyklem i wywrócił się na bok. Natychmiast po upadku zaczął uciekać pieszo. Po kilkunastu metrach biegu został obezwładniony przez funkcjonariuszy.

Jak się po chwili okazało mężczyzna uciekał, ponieważ posiadał dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Podczas rozmowy z podejrzanym policjanci zwrócili uwagę na jego rozbiegany wzrok i suchość w ustach, które wskazywały, że może on znajdować się pod wpływem narkotyków. Przeprowadzone badanie narkotestem potwierdziło, że mężczyzna znajduje się pod wpływem amfetaminy. 34 - latek trafił do policyjnego aresztu.

Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają wszelkie okoliczności tego zdarzenia.

Przypomnijmy!
Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej kierowcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KMP w Legnicy
mł. asp. Jagoda Ekiert
tel. 504 – 798 – 649