Ta strona używa plików cookie!
close

Policyjny piknik w ramach akcji „Bezpieczne Ferie”

Data dodania: 4 lutego 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zorganizowali w Parku Południowym piknik w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne Ferie”. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli przedstawiciele Wodnej Służby Ratowniczej, Ratownictwa Wodnego Rzeczypospolitej oraz funkcjonariusze Straży Pożarnej. Na piknik zaproszono dzieci spędzające czas na półkoloniach, żeby poprzez zabawę porozmawiać także o ich bezpieczeństwie.

Policjanci i funkcjonariusze służb ratunkowych przygotowali dla najmłodszych wiele atrakcji. Dzieci mogły poznać z bliska pracę policjanta. Mundurowi udostępnili radiowóz, do którego każdy chętny mógł wsiąść i przetestować policyjny sprzęt. Ustawiła się długa kolejka kandydatów, chcących włączyć sygnały błyskowe oraz wydać polecenia swoim kolegom przez megafon.

Dzieci przywitał również ich przyjaciel – Komisarz Lew, który w trakcie zabawy rozdawał im pamiątkowe emblematy. Każdy maluch chciał przybić mu piątkę oraz zrobić sobie z nim zdjęcie.

Nie obeszło się również bez rozmów o bezpieczeństwie. Główną atrakcją był pokaz ratownictwa wodnego. Dzieci dowiedziały się, że nie można wchodzić na lód pokrywający stawy, jeziora czy rzeki, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne. Nigdy nie wiemy bowiem, jakiej grubości jest pokrywa lodowa i czy w każdej chwili się nie załamie. Chcąc się ślizgać, należy korzystać wyłącznie z przeznaczonych do tego lodowisk.

Najmłodsi dowiedzieli się również co należy robić, gdy zauważy się osobę, pod którą pękł lód i wpadła do wody. Specjalnie przygotowany funkcjonariusz, ubrany w kombinezon, wchodził do wody na środku stawu, pokazując zebranym jak trudno jest potem z niej się wydostać.

Dzieci chętnie uczestniczyły w pokazie oraz wyrażały swoje opinie. Poznawały numery alarmowe i sposoby szybkiego zawiadamiania o niebezpiecznej sytuacji.

Na stoiskach przygotowanych przez organizatorów można było nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy oraz użycia koca termicznego – która jego strona służy do ogrzania, a która zapobiega przegrzaniu. Dzieci poznały też sposoby wyciągania z wody za pomocą boi zaopatrzonej w linę.

Dla wszystkich zmarzniętych uczestników, policjanci przygotowali na rozgrzewkę gorące napoje.

Do godziny 13 piknik odwiedziło łącznie 800 dzieci, spędzających czas na półkoloniach. Kolejna taka akcja przewidziana jest już na przyszły czwartek, czyli 7 lutego i startuje o godzinie 9 w tym samym miejscu. Policjanci i współorganizatorzy serdecznie zapraszają.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KMP we Wrocławiu
sierż. Monika Perec
693 – 403 – 817

 


 

Galeria