Ta strona używa plików cookie!
close

Policyjne działania w ramach akcji ,,ZIMA’’. Funkcjonariusze pomogli kolejnym osobom, chroniąc je przed zamarznięciem

Data dodania: 28 lutego 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra Kłodzko

Niskie temperatury otoczenia, to trudne oraz niebezpieczne warunki dla życia i zdrowia ludzi, a w szczególności osób bezdomnych. Niestety w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do odmrożeń, wychłodzeń organizmu, a nawet śmierci. Dolnośląscy policjanci realizując działania pomocowe w ramach akcji „Zima 2017/2018” stale sprawdzają miejsca, w których mogą znajdować się osoby potrzebujące pomocy. Tym razem funkcjonariusze z Kłodzka i Jeleniej Góry pomogli kolejnym osobom bezdomnym m.in. mężczyźnie, który w temperaturze minus 16 stopni wyziębiony spał w namiocie oraz nieprzytomnej kobiecie leżącej na podłodze jednego z opuszczonych budynków.

Zimowa aura a także coraz niższe temperatury za oknem mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, czy nieporadnych życiowo. Mając to na uwadze policjanci z Dolnego Śląska już od kilku miesięcy prowadzą działania zmierzające do zapewnienia im bezpiecznego przetrwania tych trudnych zimowych warunków.

Funkcjonariusze sprawdzają m.in. opuszczone obiekty, ogrody działkowe, parki, przystanki autobusowe oraz inne miejsca, w których znajdować się mogą bezdomni, potrzebujący pomocy.

W ramach codziennych zadań policjanci pełniący służbę patrolową-interwencyjną oraz dzielnicowi w trakcie obchodów zwracają również uwagę na osoby starsze, mieszkające samotnie, które być może nie potrafią same zapewnić sobie zimą odpowiednich warunków do życia i bezpiecznej egzystencji. Działania te mają na celu zapobieżenie przypadkom śmierci w wyniku wyziębienia. Mundurowi informują także o zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur, a także wskazują miejsca i placówki, w których można uzyskać pomoc.

Tylko w ostatnich kilku dniach policjanci m.in. z Kłodzka i Jeleniej Góry pomogli, a być może nawet uratowali życie kolejnym osobom potrzebującym pomocy.

Wczoraj około godziny 9.20 dzielnicowi z I Komisariatu Policji w Jeleniej Górze interweniowali w związku z odnalezieniem 59-letniego mężczyzny, który spał w rejonie rzeki w rozpadającym się namiocie. Był skrajnie wyziębiony, a temperatura sięgała minus 16 stopni. Przebywanie mężczyzny w takich warunkach stwarzało zagrożenie jego życia i zdrowia. W związku z tym, że mężczyzna był trzeźwy, policjanci zaproponowali mu, że przewiozą go do schroniska dla osób bezdomnych. Na początku nie chciał się on zgodzić, jednak po krótkiej rozmowie udało się im go przekonać.

Dzień wcześniej natomiast około godz.10.00, dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku z funkcjonariuszem Straży Miejskiej i pracownikiem pomocy społecznej kontrolując jeden z pustostanów, zauważyli lezącą na ziemi nieprzytomną kobietę. 55-latka leżała z odmrożonymi stopami i rękami, nie można było również nawiązać z nią jakiegokolwiek kontaktu. Funkcjonariusze od razu udzielili jej pomocy przedmedycznej oraz wezwali pogotowie ratunkowe. Została odwieziona do szpitala, gdzie trafił pod opiekę specjalistów. W budynku tym policjanci odnaleźli również mężczyznę, który spał w jednym z pomieszczeń. 58-letni bezdomny został odwieziony do Schroniska dla Osób Bezdomnych, gdzie uzyskał stosowną pomoc.

Policja apeluje do wszystkich o to, aby nie być obojętnym i przekazywać służbom informacje o osobach bezdomnych, samotnych, bezradnych, których życie może być zagrożone z uwagi na niskie temperatury.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Źródło: KMP w Jeleniej Górze / KPP w Kłodzku

 

BETA 2

 

 

Galeria