Ta strona używa plików cookie!
close

Policyjna konferencja „Bezpieczny Senior we Wrocławiu”

Data dodania: 31 stycznia 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Na terenie Hali Stulecia odbyła się druga już konferencja pod nazwą „Bezpieczny Senior we Wrocławiu”. Głównym organizatorem przedsięwzięcia byli funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Mundurowi rozmawiali z uczestnikami spotkania na temat oszustw dokonywanych metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Zaproszony Rzecznik Praw Konsumenta radził też seniorom, jak odnaleźć się w gąszczu przepisów konsumenckich. Wspólnym mianownikiem dyskusji był wrocławski bezpieczny senior.

Inicjatorem spotkań z seniorami jest Komendant Miejski Policji we Wrocławiu insp. Maciej Januszkiewicz. Zaproszonych gości przywitał Naczelnik Wydziału Prewencji i Patrolowego nadkom. Sławomir Wołk. Wyraził nadzieję, że zdobyta podczas spotkania wiedza, przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa wrocławskich seniorów.

Wiadomość o wypadku osoby najbliższej zawsze jest powodem ogromnych emocji. Każdy, kto w słuchawce telefonu usłyszy wiadomość, że osoba którą kocha, miała właśnie poważny wypadek, przeżyje szok, a nawet rozpacz. Naturalne jest, że w takim momencie chcemy jakkolwiek pomóc, zaangażować się. W takim stanie trudno o racjonalną ocenę sytuacji. Oszuści w bezwzględny i pozbawiony skrupułów sposób wykorzystują te emocje. Uderzają w dobroć i chęć niesienia pomocy. Dopiero później seniorzy dowiadują się od bliskich, że żadnego wypadku nie było, że nic nikomu się nie stało. Z jednej strony przychodzi ulga. Po chwili przychodzi myśl o straconych oszczędnościach. Wobec tego, komu zostały przekazane pieniądze?

Wciąż dochodzi do oszustw na osobach starszych, jednak z analizy bieżących zdarzeń wynika, że znaczna większość z nich to na szczęście próby nieudane. Seniorzy coraz więcej wiedzą na temat metod działania oszustów i potrafią właściwie zareagować w przypadku takiej próby. Niestety zdarzają się również takie przypadki, w których Ci, którzy słyszeli o fałszywych „wnuczkach”, dają się nabrać. Oszuści potrafią być bardzo wiarygodni i nie ustają w próbach, cały czas wymyślając nowe legendy dla uprawdopodobnienia swoich oszustw.

Moderatorem konferencji był mł. asp. Michał Kawalec. Policjant zajmuje się tematem oszustw pod legendą wnuczka i fałszywego policjanta. Kiedyś zatrzymywał sprawców tych przestępstw na gorącym uczynku, teraz dzieli się swoją wiedzą tłumacząc metody działania sprawców i przestrzegając wrocławskich seniorów. Funkcjonariusz zwracał uwagę na to, że przestępcy dzielą się na role. Inna osoba wykonuje połączenia telefoniczne, ktoś inny odbiera gotówkę. Czasami nad rozmową pracuje kilka osób. Ktoś odgrywa rolę prokuratora, pracownika banku czy wciela się w bliską osobę. Wszystko po to, aby utwierdzić ofiarę w przekonaniu, że wymyślona legenda jest prawdziwa.


Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów Grzegorz Miś przestrzegał przed pokazami, na których sprzedawcy „kosmicznych” technologii próbują sprzedać garnki, pościel lub cudownie uzdrawiające urządzenia. Wszystko po równie "kosmicznych" cenach. Ostrzegał również przed zawieraniem umów na odległość i poza siedzibą przedsiębiorstwa. Telefony z ofertami niższych rachunków za prąd, gaz, telewizję, wszystkie atrakcyjne pakiety i usługi często pociągają za sobą ukryte koszty. Czasem odstąpienie od takiej niekorzystnej umowy powoduje nałożenie bardzo wysokich kar. Rzecznik radził, aby w żadnym przypadku nie płacić tych kar, tylko od razu przyjść do jego biura po poradę.

Policjant sierż. sztab. Łukasz Raczkowski mówił natomiast o przestępstwach dokonywanych przy użyciu nowych technologii. Jak wiadomo, seniorzy coraz częściej korzystają z urządzeń multimedialnych, a więc powinni uważać na wszystkie płatne aplikacje, a także nie podawać lekkomyślnie swoich danych osobowych. Rejestrując karty rabatowe lub lojalnościowe często wpisujemy swój adres i telefon, a później zaczynamy otrzymywać setki uciążliwych wiadomości z ofertami i zaproszeniami. W żadnym przypadku nie należy też przekazywać nikomu haseł logowania do bankowości elektronicznej. Policjant prosił również seniorów o to, aby sprawdzali bankomaty, z których pobierają gotówkę. Chodzi o to, aby wszystko, co wzbudzi ich podejrzenia zgłaszali operatorowi takiego bankomatu lub Policji. Wszelkie przyklejone do bankomatu elementy, odstające kabelki lub dwustronne taśmy klejące, mogą świadczyć o tym, że ktoś manipulował przy urządzeniu i próbuje przejąć gotówkę lub uzyskać skan karty z numerem PIN.

Ta konferencja to tylko jedna z wielu inicjatyw funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, które są ukierunkowane na bezpieczeństwo seniorów. Policjanci spotykają się z członkami klubów seniora, prowadzą Wrocławską Akademię Bezpiecznego Seniora, udzielają audycji radiowych, kolportują ulotki profilaktyczne, a także odwiedzają seniorów w domach. Wszystko w myśl zasady świadomy senior to bezpieczny senior.
st. asp. Monika Kaleta

Źródło: KMP we Wrocławiu
st. sierż. Dariusz Rajski
tel. 693 – 403 - 817

 

 

 

Galeria